Frak i melonik

Moda męska

Bez kategorii, Dodatki

MANKIET I SPINKA

Koszule z mankietami zapinanymi na spinki są synonimem klasycznej elegancji. Wizytowy fason sprawdza się na wyjątkowe okazje, o wysokim stopniu formalności. Dopełnieniem koszuli jest dodatek biżuteryjny – spinki. Szeroki wybór tego rodzaju akcesoriów – kształtów, kolorów i wzorów, pozwoli dopasować spinkę do ubrania. Warto pamiętać, że w tym przypadku również dodatek biżuteryjny, może mieć bardziej casualowy lub oficjalny charakter – aspekt ten determinuje przede wszystkim kształt spinki i sposób jej wykończenia.

Koszula z mankietami na spinki

Ogólna zasada wskazuje, iż koszule z mankietami zapinanymi na spinki są bardziej wizytowe od modeli z mankietami na guziki – od tej reguły są jednak wyjątki – wzorzyste ubranie, w ciemnym kolorze będzie miało mniej formalny charakter od ubrania w jednolitym, stonowanym odcieniu. Wybierając koszule, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na fason i sposób wykończenia, ale także na kolor i ewentualny wzór dominujący na tkaninie. Koszula z mankietami na spinki pasuje zarówno do garnituru, jak i do smokingu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4106-Koszula-meska-ODO-PLM-1X-407-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4785-Koszula-meska-EGON-PLM-1X-461-N.html

Jak wybrać koszulę?

Koszula to bazowy element męskiej garderoby, który dopełnia każdą stylizację – casualową, biznesową czy wizytową. Modele o bardziej uniwersalnym charakterze to te, w neutralnym kolorze, z kołnierzykiem typu kent i mankietami zapinanymi na guziki. Koszule z krytą plisą, łamanym lub pół-włoskim kołnierzykiem i mankietami na spinki mają bardziej indywidualny charakter, który dobrze akcentuje klimat oficjalnych stylizacji. Wybierając koszulę, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • Kołnierz.

Model z kołnierzem typu button-down ma casualowy charakter i najczęściej idzie w parze z mankietami na guziki. Koszula z kołnierzem klasycznym – kentem jest uniwersalna i może mieć zarówno mankiety zapinane na guziki, jak i na spinki. Model z kołnierzem łamanym jest najbardziej formalny i dopełniają go mankiety, które potrzebują towarzystwa dodatku biżuteryjnego.

 • Tkanina.

Męskie koszule wykonane są najczęściej z bawełny lub lnu. Naturalny materiał zapewnia wygodę noszenia. Zarówno bawełna, jak i len dobrze przepuszcza powietrze, nie powoduje podrażnień, a przy tym jest wyjątkowo wytrzymały i odporny.

 • Fason.

Wybór pomiędzy krojem SLIM FIT a REGULAR FIT powinien być uzależniony od rodzaju posiadanej sylwetki. Szczupli mężczyźni znacznie lepiej prezentują się w dobrze dopasowanych koszulach, a panowie o mocnej budowie ciała korzystniej wyglądają w luźniejszych fasonach.

 • Mankiety.

Sposób zapięcia mankietów to podobnie jak rodzaj kołnierzyka kluczowy czynnik wpływający na stopień formalności ubrania. Mankiety na spinki są w bardziej wizytowym stylu, a te na guziki w casualowym.

Na jakie okazje sprawdzi się koszula z mankietami na spinki?

Model z mankietami na spinki trafnie wpisuje się w formalny klimat wydarzenia, na które koszula jest zakładana. Ubranie sprawdzi się na następujące okazje:

 • do pracy;
 • na biznesowe spotkanie;
 • na rodziną uroczystość;
 • na ślub;
 • na randkę.

Spinki – dodatek biżuteryjny

Męskie spinki zaliczane są do dodatków biżuteryjnych, podobnie jak zegarek czy spinka do krawata. Spinki różnią kształtami, kolorami, sposobami wykonania oraz wykończenia. Zasadnicza różnica pomiędzy poszczególnymi spinkami sprawdza się do surowca, z którego dodatek jest wykonany:

 • Kształt.

Spinki mogą mieć bardzo tradycyjne kształty – prostokątne, owalne lub kwadratowe, bądź bardziej fantazyjne – nawiązujące do zainteresowań i pasji. Prostokątne i kwadratowe spinki są bardziej wizytowe od modeli w owalnym kształcie.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6593-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-206-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6586-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-193-S.html

 • Surowiec.

Dodatek biżuteryjny może być wykonany ze srebra, złota lub platyny. Zdarzają się również modele z  mniej szlachetnych metali. Niekiedy spinki mogą być wykonane z plastiku.

 • Kolor i wzór.

Niektóre modele spinek ozdobione są kolorowymi emaliami – taki dodatek ma niższy stopień formalności, ale prezentuje się niezwykle szykownie i ciekawie.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4384-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-068-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4381-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-065-S.html

Kolor koszuli a rodzaj spinki

Akcesoria są bardzo ważnym elementem stylizacji i powinny dobrze ją dopełniać – szczególnie pod kątem kolorystycznym. Spinki w kolorze żółtego złota pasują do koszul w ciepłej tonacji kolorystycznej, a srebrne czy platynowe dodatki lepiej komponują się z koszulą w białym odcieniu.

Zalety noszenia spinek

Oprócz oczywistej funkcji zapięcia i utrzymania w ryzach mankietu koszuli, spinki pełnią w stylizacji wiele innych funkcji:

 • Akcentują look.

Noszenie spinek utożsamiane jest ze stylem klasycznej elegancji. Taki dodatek prezentuje się niezwykle ciekawie i szykownie.

 • Pozwalają na wyrażenie własnych pasji, zainteresowań czy upodobań.

Spinki w kształcie piłek do golfa czy te przypominające gitarę, personalizują stylizację i dodają jej twista.

Jak nosić spinki?

Spinki powinny być starannie zapięte i dopasowane kolorystycznie do pozostałych elementów stylizacji. Długość rękawa marynarki musi być odpowiednia – taka, która umożliwia subtelne zaprezentowanie mankietu wraz ze spinką. Spinki warto dobrać również do bransolety zegarka – tak, aby dodatki wzajemnie się uzupełniały.

Zostaw odpowiedź