Frak i melonik

Moda męska

Dodatki, Porady

JAK DOBRAĆ KRAWAT DO KOSZULI I INNYCH DODATKÓW?

Klasyczny krawat to świetny dodatek nie tylko do biznesowych czy wizytowych stylizacji. Model o odpowiednim kroju, genialnie sprawdzi się również na co dzień. Krawat tradycyjnie dobiera się do koszuli – jej koloru, rodzaju kołnierzyka czy fasonu. Dopasowując ozdobę pod szyją, warto zwrócić uwagę na inne akcesoria w stylizacji – poszetkę czy ozdobny pin. Jak skompletować krawat z pozostałymi częściami zestawu? Który dodatek będzie odpowiedni do koszuli z kołnierzykiem button-down, a który do kenta czy modelu włoskiego?

Męski zwis ozdobny

Krawat dopełnia kołnierzyk koszuli oraz akcentuje lub przełamuje charakter stylizacji. W zależności od fasonu – koloru, ewentualnego wzoru na tkaninie czy rodzaju materiału, z którego uszyty jest dodatek, może mieć on bardziej casualowy lub formalny styl. Szeroki wybór męskich krawatów umożliwia bezproblemowe skompletowanie ciekawej stylizacji, dedykowanej na co dzień, do pracy czy na oficjalne okazje.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6848-Krawat-meski-P20SP-KX-122-X.html

Krawat a koszula

Ogólna zasada komponowania stylizacji z koszulą i krawatem w roli główniej, wskazuje, iż dodatek dobiera się do głównych elementów zestawu. Krawat powinien pasować do koszuli. Kolor, fason i rodzaj akcesoriów w dużej mierze wpływa na stopień formalności outfitu. Do białej, błękitnej czy bladoróżowej koszuli można dopasować krawat w wyrazistym kolorze, który przełamie zachowawczy styl. Dodatek w gładkim wydaniu ma zdecydowanie bardziej wizytowy charakter od modelu wzorzystego. Krawat w printy lepiej sprawdza się na pół-formalne wydarzenia, podczas których można pozwolić sobie na odrobinę swobody.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7808-Koszula-meska-P21SF-1X-127-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6843-Krawat-meski-P20SP-KX-132-X.html

  • Gładka koszula -> jednolity lub wzorzysty krawat.
  • Wzorzysta baza stylizacji -> gładki dodatek.
  • Neutralny, klasyczny kolor koszuli -> wyrazisty, intensywny odcień krawata.
  • Ciemne ubranie -> korespondująca barwa akcesoriów.

Rodzaj kołnierzyka

Kolorystykę dodatku dopasowuje się do odcienia koszuli, ale już sam fason krawata – jego szerokość czy sposób zawiązania, dobrze jest dobrać do rodzaju wyłogów. Krótkie, szeroko rozstawione wyłogi kołnierzyka (włoskiego, pół-włoskiego) zdecydowanie lepiej wyglądają w duecie z równie szerokim, masywnym węzłem. Klasyczne, tradycyjnie rozstawione wyłogi (kent, button-down) korzystniej prezentują się w otoczeniu smukłego węzła, który optycznie poprawia proporcje sylwetki.

Krawat a poszetka

Męski krawat można dopasować nie tylko do głównych elementów zestawu – koszuli czy marynarki, ale i do pozostałych dodatków – poszetki. Chusteczka ozdobna to idealny towarzysz krawata. Dwa dodatki utrzymane w podobnej kolorystyce, wspaniale się dopełniają i akcentują harmonijny styl zestawu. Zarówno krawat, jak i poszetka utożsamiane są z formalnym dress code, ale równie dobrze sprawdzają się w casualowym wydaniu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3704-Krawat-meski-PLM-KX-319-K.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5206-Poszetka-PLM-HX-321-F.html

  • Krawat w kratę -> poszetka z korespondującym wzorem.
  • Gładki krawat -> poszetka w jednolitym lub wzorzystym wydaniu, w odcieniu pasującym do dodatku, pod szyją.
  • Wzorzysty krawat -> chusteczka ozdobna z tym samym motywem lub w gładkim kolorze.

Kolor poszetki

Chusteczka ozdobna to dobre dopełnienie małej kieszonki znajdującej się z przodu marynarki. Jej kolor może współgrać z tłem lub całkowicie je przełamywać. Biała poszetka uważana jest za najbardziej formalną – doskonale pasuje do czarnego krawata.

Krawat a pin

Kolejnym dodatkiem, który można dobrać do krawata, jest pin. To nic innego jak uzupełnienie klapy marynarki. Piny mogą różnić się kolorami, wzorami, a także formami. W nowoczesnym wydaniu pin prezentuje się zaskakująco i ciekawie – ma kształt kwiatka, muchy, cylindra lub taki, który nawiązuje do indywidualnych upodobań, pasji czy zainteresowań. Krawat z powodzeniem można dopasować do pina – motyw pojawiający się na dodatku pod szyją może subtelnie nawiązywać do formy lub wzoru na dopełnieniu klapy marynarki.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6837-Krawat-meski-P20SP-KX-120-X.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5311-Pin-do-marynarki-PLM-IP-046-S.html

  • Krawat z motywem florystycznym -> pin w kształcie kwiatu, liścia lub innym nawiązującym do natury.

Formalność zestawu

Obecność szykownych dodatków – krawata, pinu czy poszetki, wskazuje na wysoki stopień formalności męskiej stylizacji. Połączenie tych trzech elementów w jednym zestawie sprawdza się podczas wizytowych okazji – rodzinnych spotkań, ważnych uroczystości. Gładkie akcesoria są bardziej oficjalne od tych wzorzystych, które trafniej wpisują się w smart casualowy look.

Zostaw odpowiedź