Frak i melonik

Moda męska

Dodatki, Porady

ODPOWIEDNIA DŁUGOŚĆ. KILKA SŁÓW O POPRAWNYM WIĄZANIU KRAWATA

Krawat utożsamiany z klasyczną elegancją, coraz częściej noszony jest również w nieformalnym wydaniu. Dodatki to ważny element stylizacji codziennej, biznesowej, a także wieczorowej. Stylowy, gładki krawat, wykonany z wysokojakościowych materiałów dopełni look bazujący na garniturze czy smokingu. Model we wzory, dziergany lub ten, fantazyjnie zawiązany pod szyją, zaakcentuje casualowy outfit, którego bazą jest stylowa koszula z kołnierzykiem. Dobierając męski dodatek do stylizacji, można popełnić wiele błędów – krawaty różnią się bowiem stopniem formalności. Nie bez znaczenia jest również sposób wiązania – za krótki krawat wizualnie skraca tułów, a za długi wygląda nieelegancko. Jak poprawnie zawiązać krawat, aby całość wyglądała estetycznie i szykownie?

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6833-Krawat-meski-P20SP-KX-121-X.html

Historia męskiego zwisu

Znawcy mody męskiej spierają się o to, czy krawat wywodzi się ze starożytnego Rzymu, czy z Chin. Pierwsze „krawaty” przypominały jednak bardziej ozdobne chusty, aniżeli współczesne dodatki, które podkreślają indywidualny charakter stylizacji. Chusty pełniły bardzo praktyczne funkcje – zabezpieczały szyję przed brudem, kurzem, wiatrem i innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Fasony bardziej podobne do obecnych pojawiły się mniej więcej w XVII wieku. Za spopularyzowanie męskiego zwisu odpowiedzialni byli chorwaccy żołnierze. Trend polegający na ozdabianiu szyi materiałem podchwycili Francuzi, którzy już wtedy słynęli z niesłychanego wyczucia estetyki. Ciekawostką jest fakt, że słowo „krawat” w ustach obywateli Francji brzmi podobnie jak słowo „Chorwat”.

Modele – kolory, wzory, materiały

Męskie krawaty różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim rodzajem materiału, z którego poszczególne dodatki są wykonane. Dobre jakościowo krawaty uszyte są z naturalnego jedwabiu, a tańsze z włókien sztucznych. Jednolite modele, w stonowanej kolorystyce – grafitowe, granatowe czy bordowe, dedykowane są na specjalne okazje, o wysokim stopniu formalności. Wyjątek stanowi czarny krawat, który z założenia przeznaczony jest na wieczór i ma raczej poważny charakter, odpowiedni na podniosłe wydarzenia, takie jak np. pogrzeb. Wzorzyste dodatki sprawdzają się na nieformalne okazje – pasują do koszul casualowych z kołnierzykiem typu button-down lub kent. Na co dzień odpowiedni będzie również krawat dziergany – tak zwany knit.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7019-Krawat-meski-P20SF-KX-076-C-00000.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6840-Krawat-meski-P20SF-KX-146-X.html

Jak nosić krawat?

„Męski zwis” jak potocznie nazywa się krawat, powinien być przede wszystkim starannie zawiązany pod szyją. Ważnym aspektem, jest również właściwe dopasowanie rodzaju krawata do stopnia formalności okazji, na którą dodatek jest zakładany – jednolity lub ten z mikrowzorem na oficjalne wydarzenia, a wzorzysty na co dzień lub tam, gdzie nie obowiązują sztywne zasady dress code. Warto podkreślić, że krawat nie pasuje do wszystkich kołnierzyków – można go nosić w duecie z modelem typu kent, pół-włoskim czy button-down, ale zdecydowanie odradza się tego rodzaju dodatek do koszul z kołnierzykiem łamanym, do których pasuje wyłącznie mucha.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4680-Krawat-meski-PLM-KX-600-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6832-Krawat-meski-P20SP-KX-106-D.html

Za długi lub za krótki

Na długość krawata ma bezpośredni wpływ rodzaj węzła i sposób jego wykonania. Zarówno za długi, jak i za krótki krawat nie wygląda dobrze. Dopasowanie idealnej długości ma więc kluczowe znacznie, dla wizualnej strony stylizacji. Optymalną długością „męskiego zwisu” ozdobnego jest ta, sięgająca delikatnie klamry od paska przy spodniach. Szersza końcówka krawatu powinna dotykać klamry, ale nie może jej całkowicie zasłaniać. Opanowanie umiejętności poprawnego wiązania krawata jest zatem bardzo ważna i potrzebna, aby świadomie budować profesjonalny wizerunek.

Dwa podstawowe węzły

Znajomość i opanowanie wszystkich możliwych węzłów, umożliwiających zawiązanie krawata pod szyją, jest niezwykłym wyczynem, który wymaga odrobiny wprawy. Zakres wiedzy i umiejętności z powodzeniem można zamknąć w dwóch podstawowych węzłach, które są niezwykle uniwersalne, nieskomplikowane i sprawdzają się w wielu sytuacjach.

  • Four in hand.

Jak sama nazwa wskazuje, wykonanie tego węzła wymaga zaledwie czterech wprawnych i pewnych ruchów rękoma. Węzeł ten prezentuje się stylowo, ładnie i schludnie. Pasuje do koszul z kołnierzykiem typu kent i button-down.

Krok 1 – Szerszą końcówkę krawata należy przełożyć dookoła węższej.

Krok 2 – Szerszą końcówkę zaleca się przełożyć z przodu wiązania.

Krok 3 – Szeroki koniec krawata należy przełożyć pod węzłem i wyprowadzić go tuż pod brodą.

Krok 4 – Szeroki koniec trzeba umieścić w powstałej pętelce. Na koniec całość należy dociągnąć i wymodelować pod szyją.

Jest to stosunkowo wąski węzeł idealny dla panów o mocnej budowie ciała – „four in hand” optycznie wysmukla, dzięki czemu duet koszula i krawat, prezentuje się lekko i estetycznie.

  • Pół Windsor.

Według znawców mody ten rodzaj węzła jest bardziej formalny, symetryczny i szerszy od węzła „four in hand”. Wizualnie przypomina trójkąt równoboczny i doskonale pasuje do koszul z kołnierzykiem, których wyłogi są szeroko rozstawione (modele pół-włoskie).

Krok 1 – Należy skrzyżować końcówki krawata.

Krok 2 – Inaczej niż w przypadku węzła „four in hand”, szerszą końcówkę krawata zaleca się włożyć w wiązanie od góry (pod brodą).

Krok 3 – Szerszą końcówkę należy naciągnąć, formując w ten sposób bazę węzła.

Krok 4 – Szeroką końcówkę trzeba przełożyć z przodu, a następnie – wkładając ją od spodu, wyciągnąć pod szyją.

Krok 5 – Szeroką końcówkę krawata należy włożyć w powstałą pętelkę.

Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które w jasny i klarowny sposób pokazują, jak poprawnie wykonać wiązanie. Jeśli węzeł wychodzi nie poprawnie lub krawat jest za długi, lub zbyt krótki, czynność wiązania należy powtórzyć.

Ćwiczenie czyni mistrza

Wykonanie poprawnego węzła, podczas pierwszej próby może być trudne. Zgodnie z tezą, iż „praktyka czyni mistrza”, dobrze jest przećwiczyć kilkukrotnie, kilka sposobów wiązania, aby wybrać ten, który prezentuje się najlepiej i pasuje do indywidualnego charakteru stylizacji oraz osobowości.

Zostaw odpowiedź