Frak i melonik

Moda męska

OZDOBA MARYNARKI – PIN I POSZETKA
Dodatki, Porady

OZDOBA MARYNARKI – PIN I POSZETKA

Moda męska, choć bardzo funkcjonalna i wygodna bywa również ciekawa i nieszablonowa. Stylizacje łączą nie tylko względy praktyczne, ale i aspekty wizualne. Za pomocą dodatków i akcesoriów, można kompletnie odmienić oblicze outfitu. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów, aby ożywić look, jest dopełnienie go kolorową poszetką i ozdobnym pinem. Zobacz, jak korzystać z dodatków, których główną funkcją jest, podniesie walorów estetycznych stylizacji.

Kwiatek w butonierce

Od XIX do XX wieku, kwiatek w butonierce, był nieodzownym atrybutem szykownego mężczyzny. Sam zwyczaj przypinania kwiatka do marynarki ma swoje korzenie w epoce wiktoriańskiej.  Czerwony goździk był wówczas sygnałem miłosnym, który dżentelmeni wysyłali damom. Biały kwiat był z kolei symbolem oddania, niewinności i wiary. W męskiej butonierce często gościły również gardenie, róże czy bławatki. W XIX wieku moda na noszenie kwiatu w butonierce nie była jeszcze tak powszechna, ale już w dwudziestoleciu międzywojennym, żaden elegancki mężczyzna nie pojawiał się bez niego w miejscach publicznych.

Jak przypiąć kwiat do butonierki?

Współcześnie kwiatek w męskiej butonierce pojawia się przy okazji ważnych uroczystości, takich jak przyjęcia, wesela, bale. Oczywiście miłośnicy klasycznej ponadczasowej elegancji, często również pojawiają się z ozdobą przy marynarce, na co dzień. Zdarza się również tak, że marynarka ma zszytą butonierkę, w takiej sytuacji należy oddać ją w ręce doświadczonej krawcowej, która rozetnie zaszycie.

Co to jest butonierka?

Tłumacząc z języka francuskiego słowo „boutonniere” oznacza „dziurka do guzika” lub „pętelka”. Jest to mały otwór w lewej klapie marynarki. Znajduje się on na wysokości obojczyka. To właśnie do butonierki wkładamy kwiat – wyłącznie żywy, nigdy nie sztuczny. Alternatywą dla kwiatu jest ozdobny pin. Jest on bardziej praktyczny, a podobnie jak żywa roślina podnosi walory estetyczne stylizacji.

Pin

Ozdoba uszyta z różnych rodzajów materiałów, którą umieszcza się w butonierce, zamiast kwiatu. Piny przybierają odmienne formy – mogą przypominać kwiat, muchę, cylinder, lub mieć zupełnie szalone, fantazyjne kształty.

Co to jest brustasza?

To mała kieszonka na wysokości klatki piersiowej, umieszczona z przodu marynarki. Brustasze różnią się kształtem, wielkością i szerokością. Z języka niemieckiego słowo „brust” i „tasche” oznaczają kolejno „pierś” i „chusteczka”. Do brustaszy wkłada się małą chusteczkę ozdobną – poszetkę.

Poszetka

Ozdobna chusteczka wykonana z wełny, bawełny lub innego materiału z domieszką. Starannie wykończona – gładka lub wielobarwna. Jej kolor może, ale nie musi być dopasowany do krawata lub muchy. Za najbardziej wizytową uważa się poszetkę z lnu lub jedwabiu w białym kolorze. Z języka francuskiego słowo „pochette” oznacza „chusteczka”. Co ciekawe – poszetkę można nosić również wtedy, gdy w stylizacji nie pojawia się ozdoba pod szyją, czyli krawat lub mucha.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8968-Granatowa-poszetka-w-paisley.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8967-Wzorzysta-zielona-poszetka.html

Jak nosić ozdoby do marynarki?

Główną funkcją ozdób do marynarki, takich jak pin czy poszetka jest ożywienie stylizacji, zaakcentowanie jej charakteru, oraz podniesienie walorów estetycznych outfitu. Ozdoby można dopasowywać na zasadzie kontrastu lub komponować je kolorystycznie – tak, aby oba elementy tworzyły wspólną całość. W przypadku poszetki – nie musi jej towarzyszyć krawat, mucha czy pin. Inaczej sytuacja wygląda, gdy look dopełnia również pin – jeśli taka ozdoba pojawia się w stylizacji, faux-pas będzie zrezygnowanie wówczas z poszetki.

Zostaw odpowiedź