JEDNORZĘDOWY VS. DWURZĘDOWY, GUZIKI VS. SPINKI – OD CZEGO ZALEŻY WYBÓR?
Komponując stylizację – na spacer, do pracy czy na rodzinne spotkanie, często stajemy przed dylematem – która koszula będzie odpowiednia? Lepiej prezentuje się marynarka dwurzędowa czy jednorzędowa? Jakie buty wybrać? Czy krawat jest zawsze obowiązkowy? Te i wiele innych pytań, spędzają sen z powiek, nawet tym osobom, które znają najnowsze trendy i pewnie czują się w świecie mody męskiej. Nic w tym dziwnego – w obszarze, na którym dostępna jest tak szeroka ilość opcji, można się pogubić.
Marynarka jednorzędowa vs. Dwurzędowa
Krój marynarki, która jest podstawowym elementem w męskiej garderobie, powinien być dopasowany do rodzaju posiadanej sylwetki. Zarówno model zapiany na jeden rząd guzików, jak i ten dwurzędowy ma podobny stopień formalności – zasadnicza różnica sprowadza się do tego, jak materiał układa się na torsie. Fason jednorzędowy z pewnością jest bardziej uniwersalny i praktyczny – pasuje do większości typów męskich sylwetek. Marynarkę zapinaną na jeden rząd guzików – najczęściej dwa lub trzy, może nosić osoba o nienagannej budowie ciała, a także ta, której zmorą są nadprogramowe kilogramy. Nosząc marynarkę jednorzędową, należy pamiętać, że dolny guzik zawsze pozostaje odpięty – materiał lepiej się wówczas układa, akcentując specyfikę sylwetki – podkreślając jej mocne strony i subtelnie odwracając uwagę od ewentualnych niedoskonałości. Marynarka dwurzędowa wygląda niezwykle klasycznie i szykownie – nosząc ten model, należy z kolei pamiętać, że wszystkie guziki obowiązkowo powinny pozostać zapięte. Fason zapinany na dwa rzędy guzików lepiej wygląda na szczupłych osobach, których sylwetka potrzebuje optycznego poszerzenia. Niezależnie od tego, na jaki zdecydujemy się fason marynarki, z pewnością stanie się ona nieodzownym elementem stylizacji biznesowej czy wizytowej.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6883-Marynarka-garniturowa-MAO-P20SP-3G-010-S.html
Koszula z kołnierzykiem typu kent vs. Koszula z kołnierzykiem typu button-down
Rodzaj kołnierzyka ma ogromny wpływ na stopień formalności ubrania. Koszula z kołnierzykiem klasycznym – typu kent, ma z pewnością bardzo uniwersalny charakter – taki model można założyć na co dzień, do pracy czy na wieczorne wyjście. W przeciwieństwie do modelu button-down klasyczny kent dobrze wygląda zarówno w duecie z krawatem, jak i muchą. Koszula z kołnierzykiem na guziki – button-down, ma zdecydowanie niższy stopień formalności – odpowiedni na co dzień. Model z wyłogami kołnierzyka przypinanymi na guziki to dobra baza stylizacji nieformalnej, dedykowanej na casualowe okazje. Koszula button-down dobrze wygląda z nonszalancko odpiętym górnym guzikiem kołnierzyka lub z modnym, wzorzystym krawatem, który trafnie wpisuje się w nieoficjalny klimat stylizacji.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5996-Koszula-meska-ASANA-PLM-1X-595-B.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5992-Koszula-meska-PLM-1X-542-X.html
Mankiety na guziki vs. Mankiety na spinki
Sposób zapięcia mankietów, to drugi po rodzaju kołnierzyka aspekt wpływający na stopień formalności koszuli. Model z mankietami na spinki jest bardziej wizytowy i formalny – takie koszula najczęściej ma stonowany kolor, klasyczny lub łamany kołnierzyk i zapinana jest na rząd guzików przykrytych plisą. Koszula z mankietami na guziki jest bardziej praktyczna – wpisuje się zarówno w oficjalny dress code, jak i smart casualowy czy nieformalny. Oczywiście zdarzają się osoby, które koszule z mankietami na spinki noszą nawet na co dzień – zwolennicy klasycznej elegancji doceniają bowiem nieprawdopodobny urok ponadczasowych, tradycyjnych rozwiązań. Wybór sposobu zapięcia mankietów w koszuli jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników – niezależnie od tego, na który model się zdecydujemy, warto pamiętać, że koszula musi nienagannie układać się na sylwetce – istotny jest krój, kolor i ewentualny wzór pojawiający się na tkaninie.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5374-Koszula-meska-EMAHO-PLM-1X-576-B.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6616-Koszula-meska-GARCIA-PLM-1X-602-N.html
Krawat vs. Mucha
W tym przypadku, sprawę można rozpatrywać podobnie, jak kwestię sposobu zapięcia mankietów w koszuli – są entuzjaści noszenia much na co dzień, a są też osoby, które nawet na wizytowe okazje, nie zdecydują się na tego rodzaju dodatek. Faktem jest, że w hierarchii formalności krawat plasuje się niżej niż mucha. Męska ozdoba szyi to popularny dodatek, który jest nieodłącznym towarzyszem koszuli. Krawat jest uniwersalny – można go założyć na co dzień, do pracy czy na bardzo formalne okazje, takie jak wesele, przyjęcie czy randka. Krawat pasuje do wszystkich kołnierzyków – z wyjątkiem modelu łamanego, który został stworzony z myślą o szykownej muszce. Szeroki wybór krawatów – jednolitych, wzorzystych, wąskich, szerokich, wykonanych z różnego rodzaju materiałów, umożliwia znalezienie idealnego dodatku. Mucha utożsamiana jest z formalnym dress code – pasuje do klasycznego, pół-włoskiego czy łamanego kołnierzyka. Dobrze wygląda w towarzystwie garnituru i smokingu. Muchy, podobnie jak krawaty, dostępne są w wersji jednolitej i wzorzystej. Męska kokarda może być wykonana z różnego rodzaju materiałów – najpopularniejsze są modele z jedwabiu, weluru i tweedu.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6843-Krawat-meski-P20SP-KX-132-X.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5101-Mucha-PLM-MX-222-G.html
Oksfordy vs. Brogsy
Buty to podstawowy dodatek, bez którego trudno wyobrazić sobie kompletną męską stylizację. Akcesoria podobnie, jak główne elementy outfitu – koszule, marynarki i spodnie, różnią się stopniem formalności, który należy dopasować do okazji, na którą obuwie jest zakładane. Najbardziej wizytowe są klasyczne oksfordy, z licowej skóry, w czarnym kolorze – zarówno model matowy, jak i lakierowany wygląda niezwykle szykownie i stylowo. Takie obuwie pasuje do garnituru i smokingu. Do stylizacji casualowych czy półformalnych odpowiednie będą buty typu brogsy, które wyróżniają się spośród innych modeli wyraźnymi przeszyciami, które układają się w kształt ozdobnej rozety. Brogsy mogą być wykonane ze skóry licowej lub zamszowej – ten drugi model cieszy się niesłabnącą popularnością wśród entuzjastów stylizacji casualowych i smart casualowych.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5718-Obuwie-meskie-PLM-BX-073-C.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5653-Trzewiki-meskie-PLM-BX-057-A.html
Skarpety jednolite vs. Skarpety wzorzyste
To właśnie dodatki mają często wpływ na to, jak postrzega nas otoczenie i jakie wyrażenie wywieramy na innych. Osoby, z którymi prowadzimy rozmowy, spotykamy się czy pracujemy, zwracają uwagę na detale – buty, pasek czy..skarpety. Ten drobny akcent, dopełniający stylizację może zarówno doskonale zaakcentować charakter outfitu, jak i całkowicie go przełamać, nadając mu nowego oblicza. Skarpety w jednolitym kolorze są bardziej uniwersalne i praktyczne – pasują na co dzień, do pracy i na wizytowe okazje. Kolor skarpet należy dobrać do barwy obuwia i spodni – tak, aby całość ze sobą współgrała i dobrze się dopełniała. Skarpety wzorzyste to casualowy element garderoby – można je nosić do jeansów, chinosów czy szortów. Osoby, które nie boją się modowych eksperymentów, często wplatają casualowe akcenty do wizytowej stylizacji – skarpety z szalonym motywem, założone do granatowego garnituru, to swego rodzaju „puszczenie oczka” w kierunku klasycznej elegancji.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5277-Skarpetki-dwukolorowe-DTS-SX-221-X.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6910-Skarpetki-w-grzybki-DTS-SX-435-C.html
Zostaw odpowiedź