Frak i melonik

Moda męska

Garnitury, Porady

ZESTAW SMOKINGOWY – Z CZEGO SKŁADA SIĘ OBOWIĄZKOWE DOPEŁNIENIE WIZYTOWEJ STYLIZACJI?

Smoking uważany jest za najbardziej wizytowy męski strój, który nieodłącznie utożsamiany jest ze stylem klasycznej elegancji. Charakterystyczny dla niego fason – szalowe klapy lub te ułożone w szpic, często pokryte jedwabiem lub welurem, a także spodnie z lampasem, prezentują się niezwykle szykownie i awangardowo. Dopełnieniem smokingu jest koszula – z łamanym kołnierzykiem, krytą plisą i mankietami zapinanymi na spinki oraz pas i mucha. Dodatki do smokingu można dopasować kolorystyczne, dzięki czemu całość prezentuje się nienagannie i modnie.

Smoking

Klasyczny smoking ma kolor czarny lub ciemnogranatowy, choć zdarzają się również modele w odcieniu bordowym lub zielonym. W marynarce smokingowej klapy często pokryte są szykownym jedwabiem lub welurem, a guziki pokryte są tym samym materiałem co klapy. Wyłogi marynarki mogą układać się w kształt kołnierza szalkowego lub układać się w szpic – ta opcja, to pożądana alternatywa dla osób, których sylwetka potrzebuje optycznego wysmuklenia. Dawniej pod spód marynarki noszono kamizelkę, ale ten element coraz śmielej wypiera ze stylizacji pas smokingowy. Spodnie wykonane są z tego samego materiału co marynarka – dobrze, aby miały ten sam kolor co góra stylizacji, dzięki czemu całość jest bardziej wizytowa. Z boku spodni – na szwie umieszczony jest lampas. Oczywiście spodnie smokingowe mogą nie mieć lampasa, ale wówczas mają niższy stopień formalności.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4114-Marynarka-smokingowa-TRICK-PLM-3S-003-C.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4115-Spodnie-meskie-garniturowe-TRICK-PLM-6S-003-C.html

Koszula smokingowa

Dopełnieniem szykownego smokingu jest koszula. Odpowiedni model wyróżnia się następującymi elementami:

 • Łamany kołnierzyk.

Najwyższym stopniem formalności odznaczają się koszule z łamanym kołnierzykiem, które nosi się w towarzystwie muchy. Łamany kołnierz wygląda niezwykle ciekawie i elegancko.

 • Kryta plisa.

Guziki w koszuli smokingowej przykryte są plisą. Taki model zachwyca swoją formalnością.

 • Mankiety na spinki.

Koszula smokingowa ma mankiety zapinane na spinki. Dodatek biżuteryjny powinien mieć prostą formę – kwadratowy lub prostokątny kształt i kolor dopasowany do innych metalowych elementów stylizacji.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6593-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-206-S.html

 • Biały kolor.

Model w białym kolorze będzie najbardziej odpowiedni – na neutralnym tle wspaniale odznacza się mucha i pas smokingowy. Biała koszula trafnie wpisuje się w wizytowy dress code.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6419-Koszula-meska-PLM-1X-297-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5374-Koszula-meska-EMAHO-PLM-1X-576-B.html

Mucha i pas smokingowy

Zestaw smokingowy, czyli mucha i pas to niezbędne dopełnienie wieczorowej stylizacji. Łamany kołnierzyk potrzebuje towarzystwa muchy. Elegancki dodatek najczęściej wykonany jest z jedwabiu lub weluru. Mucha stanowi uzupełnienie koszuli – model w wyrazistym kolorze, będzie świetnie odznaczał się na białym tle. Do muchy należy dobrać pas smokingowy:

 • Mucha.

Męska kokarda to bardziej wizytowe dopełnienie kołnierzyka, które w oficjalnych czy wieczorowych stylizacjach zastępuje krawat.

 • Pas smokingowy.

Tego rodzaju dodatek nazywa się również pasem hiszpańskim. Jest to element ozdobny, którego rolą jest zasłonięcie wykończenia spodni i optyczne wydłużenie sylwetki. Pas smokingowy nosi się wyłącznie do marynarki jednorzędowej.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4627-Pas-smokingowy-PLM-LX-008-C.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3315-Pas-smokingowy-PLM-LX-008-N.html

W duecie lepiej

Zestaw smokingowy to duet dodatków do szykownej marynarki i spodni. Zestaw składa się z muchy i pasa, które najczęściej dobrane są pod kątem kolorystycznym. Męska kokarda i pas wykonany z tych samych materiałów prezentuje się niezwykle elegancko, co świetnie akcentuje wizytowy charakter stylizacji.

Kiedy założyć smoking?

Smoking w hierarchii formalności znajduje się nad klasycznym garniturem. Taki strój sprawdzi się na bardzo wizytowe okazje:

 • przyjęcie ślubne;
 • bal;
 • wyjście do filharmonii czy teatru;
 • randkę;
 • imprezę.

A także zawsze wtedy, gdy na zaproszeniu widnieje dopisek „black tie”.

Buty do smokingu

Niezbędnym dopełnieniem szykownej stylizacji są buty. Do smokingu dobrze pasują lakierki lub klasyczne oksfordy. Buty powinny mieć czarny kolor, który ładnie komponuje się z pozostałymi elementami stylizacji.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3372-Obuwie-meskie-PLM-BX-023-C.html

Skarpety

Trudno wyobrazić sobie kompletną stylizację bez skarpet. Ten praktyczny dodatek musi być kolorystycznie dopasowany zarówno do obuwia, jak i spodni. Ważna jest długość skarpet – powinna ona zakrywać łydkę – tak, aby podczas siadania czy zakładania nogi na nogę, nie była widoczna skóra. Do smokingu pasują bawełniane lub kaszmirowe skarpety w czarnym kolorze, z elastycznym ściągaczem, który nie powoduje dyskomfortu.

Jak nosić smoking?

Wybierając smoking, warto zwrócić uwagę na to, jak układa się marynarka w ramionach – niekiedy niezbędne jest wykonanie drobnych poprawek krawieckich. Rękawy powinny mieć odpowiednią długość – taką, która umożliwia zaprezentowanie mankietu koszuli. Marynarka nie może być ani zbyt długa, ani za krótka – optymalna długość to ta sięgająca połowy pośladków. Podobnie w przypadku spodni – za długie będą wyglądały nie estetycznie, za krótkie zaburzą prawidłowe proporcje sylwetki.

Zostaw odpowiedź