Frak i melonik

Moda męska

Porady

CZYM RÓŻNI SIĘ KOŁNIERZYK WŁOSKI OD PÓŁWŁOSKIEGO?

Koszula z włoskim kołnierzykiem to bardzo stylowy i popularny model. Taki fason można zakładać na wiele okazji i dowolnie łączyć go z pozostałymi częściami garderoby. Warto jednak wiedzieć czym wyróżnia się kołnierzyk włoskim i jakie są różnice pomiędzy nim, a fasonem półwłoskim. Zobacz, najmodniejsze modele w tym sezonie i wybierz koszulę dla siebie.

Kołnierzyk włoski na tle innych kołnierzyków

Kształt – wielkość i rozstawienie wyłogów, czyli końców kołnierzyka determinuje fason koszuli oraz stopień formalności ubrania. W modzie męskiej na szczególną uwagę zasługują modele z kołnierzykiem:

  • Klubowym. Ma zaokrąglone wyłogi.
  • Stójką. Praktycznie oznacza brak kołnierzyka.
  • Button-down lub hidden button-down. Wyłogi przypinane do koszuli dwoma guzikami.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6866-Koszula-meska-PALENCIA-P20SF-1K-001-B.html

  • Kent. Inaczej klasyczny. Z długimi wyłogami, położonymi blisko siebie.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9171-Biala-koszula-meska-w-granatowe-motylki.html

  • Łamany. Najbardziej formalny.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8978-Elegancka-jasnofioletowa-koszula-meska.html

Cutaway – spread i semi-spread

Powyższe określenia odnoszą się do kołnierzyka włoskiego i półwłoskiego. Tym, co odróżnia jeden model od drugiego, jest długość wyłogów. Fason półwłoski ma dłuższe wyłogi, co sprawia, że nie odsłania tak dużo krawata. Kołnierzyk cutaway semi-spread jest bardziej uniwersalny od modelu cutaway spread, ale mniej formalny.

Kołnierzyk włoski

Ma krótkie, szeroko rozstawione wyłogi. Bywa nazywany kołnierzykiem francuskim lub rekinowym. W przypadku tego fasonu wskazany jest węzeł typu windsor lub półwindsor, który wypełni przestrzeń pomiędzy wyłogami. Model ten pasuje panom z pociągłą, wąską twarzą, którą kołnierzyk optycznie poszerza.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8359-Koszula-meska-P000B-1X-051-B-S.html

Kołnierzyk półwłoski

Model, który bardzo trudno zdefiniować, ponieważ problemów przysparza już nawet poprawna terminologia. Kołnierzyk półwłoski bywa nazywany semi-spread bądź po prostu spread. Ma szeroko rozstawione wyłogi, które są nieco dłuższe niż w fasonie włoskim.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6548-Koszula-meska-PPLH9-1X-570-X.html

Z krawatem czy bez?

Model włoski nie powinien być noszony bez krawata. Rozstaw wyłogów jest zbyt szeroki i całość nie wygląda wówczas estetycznie i elegancko. Co ważne – do takiego fasonu nie pasuje mucha. Krawat to jedyna słuszna opcja. Inaczej jest w przypadku kołnierzyka półwłoskiego, który jest mniej formalny i ma dłuższe wyłogi – taki krój może być noszony bez dodatku pod szyją.

Jaki kołnierzyk wybrać dla siebie?

Jeśli masz szczupłą twarz postaw na model włoski. Podobnie w sytuacji, gdy wybierasz się na formalną uroczystość – ten rodzaj kołnierzyka zaakcentuje wizytowy look. Jeśli preferujesz styl smart casualowy, zdecyduj się na kołnierzyk półwłoski, w którym zostawisz dwa guziki nonszalancko odpięte pod szyją.

Zostaw odpowiedź