Frak i melonik

Moda męska

Porady

KILKA SŁÓW O PRAWIDŁOWYCH DŁUGOŚCIACH

Umiejętność dopasowywania odpowiedniej długości nogawek spodni, rękawów koszuli czy marynarki bądź paska, ma bezpośredni wpływ na estetyczny wymiar stylizacji. Prawidłowe długości determinują między innymi stopień formalności zestawu i wizualną percepcję sylwetki. Źle dobrana długość – jeansów, swetra, płaszcza, dodatków, nie tylko zniekształca właściwe proporcje, ale i sprawia, że całość wygląda nieelegancko. Jak dobrać odpowiednią długość poszczególnych elementów męskiej garderoby? Na co zwrócić uwagę?

Koszula

Baza wielu męskich stylizacji – klasyczna koszula z kołnierzykiem. W przypadku tego fasonu należy skupić się na dwóch długościach – rękawów i samej koszuli. Modele wizytowe, dedykowane na formalne okazje są zazwyczaj nieco dłuższe od koszul casualowych, które można nosić wyciągnięte na wierzchu spodni. Koszulę biznesową zawsze, obowiązkowo należy włożyć do spodni, co zapewnia elegancki i estetyczny wygląd. Rękawy – krótkie to również propozycja typowo nieformalna, która sprawdzi się na co dzień, szczególne w sezonie wiosenno-letnim. Długie rękawy są bardziej uniwersalne i pasują niemal na każdą okazję – oficjalną bądź casualową. Odpowiednia długość rękawów to ta, która kończy się na wysokości nadgarstka – za długie rękawy będą się nieestetycznie marszczyć, a za krótkie optycznie „skrócą” ręce, zniekształcając tym samym sylwetkę.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7812-Koszula-meska-EBRO-P000B-1X-043-C.html

Marynarka

Świetne dopełnienie wielu zestawów, które skutecznie podkreśla indywidualny charakter stylizacji. W przypadku marynarki – podobnie jak ma to miejsce w odniesieniu do koszuli z kołnierzykiem, warto skupić się na dwóch długościach – rękawów i ogólnej. Idealnie dopasowana marynarka powinna sięgać połowy pośladków – taka długość wygląda niezwykle efektownie i elegancko, a do tego umożliwia zatuszowanie ewentualnych mankamentów sylwetki. Rękawy w marynarce powinny być mniej więcej o centymetr krótsze niż rękawy koszuli – spod rękawa marynarki, musi być widać mankiet koszuli – wyłącznie taka długość wpisuje się w męski dress code.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8063-Granatowa-marynarka-garniturowa-P21WF-3G-062-G.html

Płaszcz

Stylowy płaszcz to dobra alternatywa dla kurtki, zapewniająca komfort termiczny i zapobiegająca wychłodzeniu czy przewianiu. Męskie płaszcze dostępne są w dwóch fasonach – długim i krótkim. Długość płaszcza warto dopasować do sylwetki – jej mocnych i słabych stron. Wysokie osoby z powodzeniem mogą sobie pozwolić na długi płaszcz – sięgający kostek lub połowy łydki, w którym ich sylwetka będzie wyglądała proporcjonalnie. Niewysokie osoby zaś zdecydowanie lepiej prezentują się w krótkich okryciach wierzchnich – sięgających pasa lub bioder. Warto również pamiętać, że pod spód krótkiego płaszcza nie można założyć marynarki, jeśli jej długość jest taka, że  ubranie wystaje spod okrycia wierzchniego – to częsta przyczyna faux-pas.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8048-Plaszcz-meski-P20WF-7X-030-A.html

Spodnie

Umiejętne dopasowanie długości nogawek w spodniach – casualowych typu jeansy czy chinosy lub wizytowych (modele garniturowe) przysparza najwięcej problemów. W odniesieniu do fasonów codziennych, które zakłada się na nieformalne okazje, sprawa jest o wiele prostsza, gdyż komponowanie outfitu jest wówczas bardziej spontaniczne i rządzi się swoimi – swobodnymi prawami. W przypadku modeli wizytowych należy znacznie dokładniej przyjrzeć się długością nogawek. Za długie spodnie materiałowe, z nogawką zaprasowaną w kant wyglądają nieelegancko, za krótkie zaś sprawiają, że całość prezentuje się karykaturalnie. Idealna długość nogawek spodni garniturowych to ta, która tworzy maksymalnie jedno zagięcie – tuż nad butami.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8057-Granatowe-spodnie-garniturowe-P21WP-6G-035-G.html

Pasek

Dodatki – podobnie jak główne elementy garderoby, należy umiejętnie dopasować do sylwetki, stopnia formalności wydarzenia, a także do pozostałych części zestawu. Pasek to obowiązkowe uzupełnienie outfitu ze spodniami (wyposażonymi w szlufki w pasie) w roli głównej. Męskie paski – podobnie jak inne akcesoria mają rozmiary, które w tym przypadku dobiera się adekwatnie do obwodu pasa. Dobrze dopasowany pasek, należy zapiąć na środkową dziurkę. Za krótki dodatek to niewygodna i niepraktyczna opcja, za długi zaś optycznie zniekształca sylwetkę, obniża formalność stylizacji i jest niekomfortowy w noszeniu.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7397-Pasek-meski-D0000-PX-024-A.html

Zostaw odpowiedź