MĘSKI PŁASZCZ DWURZĘDOWY CZY JEDNORZĘDOWY?
Stylowe okrycie wierzchnie to jeden z podstawowych elementów stylizacji na chłodniejsze dni. Wygodny płaszcz męski sprawdzi się na jesień, zimę i wiosnę – model o klasycznym prostym kroju z łatwością dopasuje się do spodni, koszuli i dodatków – szala czy rękawiczek. Jednorzędowy krój to najbardziej uniwersalna opcja – taki płaszcz optycznie wysmukla sylwetkę i akcentuje jej specyfikę. Płaszcz dwurzędowy ma nieco bardziej ekstrawagancki charakter – ten krój to idealne dopełnienie pół-formalnej stylizacji. Wybór konkretnego modelu płaszcza męskiego powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem sylwetki, stopniem sformalizowania outfitu i indywidualnymi preferencjami czy upodobaniami.
Model jednorzędowy
Płaszcz zapinany na jeden rząd guzików to bardzo popularny wybór wśród wielu mężczyzn. Okrycie wierzchnie tego rodzaju sprawdza się zarówno w przypadku panów o szczupłej budowie ciała, jak i tych o bardziej przysadzistej sylwetce. Model jednorzędowy ma bardziej formalny charakter niż płaszcz dwurzędowy. Takie okrycie dobrze dopełnia zestaw bazujący na eleganckim garniturze czy smokingu. Męskie płaszcze jednorzędowe zachwycają różnorodnością kolorów – ubranie w ciemnym, stonowanym odcieniu jest bardziej eleganckie od płaszcza w jasnej tonacji kolorystycznej, który wpisuje się raczej w pół-formalny, wiosenny look.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6194-Plaszcz-meski-PLM-7X-050-G.html
Model dwurzędowy
Okrycia dwurzędowe uznawane są za bardziej casualowe elementy męskiej garderoby, które pasują na co dzień, do pracy czy na inne nieformalne wydarzenia. Płaszcz zapinany na dwa rzędy guzików zawsze, obowiązkowo należy nosić zapięty – tylko wówczas całość prezentuje się schludnie i stylowo. Modele dwurzędowe mogą optycznie poszerzać sylwetkę i dodawać jej objętości – to dobra propozycja dla szczupłych mężczyzn, którzy lepiej prezentują się w takim okryciu wierzchnim. Absolutnym hitem jest płaszcz dwurzędowy z tkaniny, na której dominuje delikatny print np. krata, która dodaje stylizacji twista.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6344-Plaszcz-meski-CORTEZ-PLM-7X-042-E.html
Wełna
Najlepsze jakościowo płaszcze męskie wykonane są z wysokojakościowych materiałów. Surowcem, który najlepiej sprawdza się w modzie użytkowej, jest wełna, która posiada znakomite właściwości. Wełna jest hipoalergiczna, co sprawia, że mogą ją nosić również osoby borykające się z alergiami skórnymi. Ten naturalny surowiec doskonale izoluje ciepło i chroni organizm przed wychłodzeniem, jednocześnie zapobiegając nadmiernej potliwości skóry, podczas cieplejszych dni. Wełna jest miękka w dotyku – najczęściej w modzie użytkowej łączy się ten naturalny materiał z innym rodzajem tkaniny, dzięki czemu wełniany płaszcz jest również niezwykle delikatny dla skóry. Inwestycja w dobry jakościowo płaszcz męski to świetny pomysł – ubranie z porządnych, naturalnych materiałów będzie przez dłuższy czas prezentowało się nienagannie, elegancko i schludnie.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6310-Plaszcz-meski-CESAR-PLM-7X-047-A.html
Długość
Krój męskiego płaszcza należy dopasować do budowy sylwetki oraz wzrostu – wysoka osoba może bowiem pozwolić sobie na długi płaszcz sięgający kostek, podczas gdy niski mężczyzna lepiej będzie prezentował się w modelu sięgającym maksymalnie za pośladki. Aby zachować poprawne proporcje budowy ciała, dobrze jest postawić na model, który wizualnie wysmukli sylwetkę – płaszcz do połowy uda to najpopularniejszy krój, który pasuje zarówno wysokim, jak i niskim panom.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5243-Plaszcz-meski-ARHAT-PLM-7X-045-S.html
Kołnierz
Niektóre płaszcze mają szeroki kołnierz, którego krój układa się w smukłą literę V na dekolcie. Taki model idealnie pasuje do wizytowych stylizacji, bazujących na garniturze, eleganckiej koszuli i szykownym krawacie, który w towarzystwie takiego fasonu płaszcza ma szansę zostać pięknie wyeksponowany. Zaletą dekoltu w kształcie litery V jest wizualna poprawa proporcji sylwetki – twarz wydaje się wówczas smuklejsza. W klasycznej wersji kołnierz powinien starannie układać się na torsie, w wydaniu bardziej nonszalanckim można pozwolić sobie na więcej swobody – postawiony kołnierz zaakcentuje ekstrawagancki charakter outfitu i dodatkowo ochroni szyję przed przewianiem.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6149-Plaszcz-meski-JOHNNY-PLM-7X-051-G.html
Sposób wykończenia
Elegancki męski płaszcz musi być starannie wykonany, z dbałością o każdy nawet najdrobniejszy detal. Guziki kolorystyczne dopasowane do barwy tkaniny, kieszenie wykończone patką czy szykowna podszewka – to elementy obowiązkowe klasycznego płaszcza, dedykowanego dla eleganckich mężczyzn, ceniących ponadczasowy styl.
Kolor i wzór
Okrycie wierzchnie w wyrazistym kolorze ożywi każdą nawet najzwyklejszą stylizację. Płaszcz w ciekawym odcieniu – bordowym, zielonym czy chabrowym to dobra propozycja dla mężczyzn, którzy lubią modowe eksperymenty i dobrze czują się w intensywnych kolorach. Dla osób, które preferują kolory z klasycznej palety barw, lepszą alternatywą będzie płaszcz w czarnym lub granatowym odcieniu. W aktualne trendy wpisuje się okrycie wierzchnie z modnym wzorem – w kratę, jodełkę czy pepitkę. Taki model to must-have na co dzień – na spacer, spotkanie z przyjaciółmi czy wyjście do kina.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5053-Plaszcz-meski-MANFRED-PLM-7X-023-K.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6239-Plaszcz-meski-LAGO-PLM-7X-043-S.html
Stopień sformalizowania
Za najbardziej formalne uznaje się ubrania w jednolitych, stonowanych kolorach, o prostym kroju. Płaszcz w czarnym kolorze, o lekko taliowanym fasonie, zapinany na jeden rząd guzików uważa się za najbardziej wizytowy. Model dwurzędowy, w jasnym odcieniu, na którym dominują printy ma nieformalny charakter, dedykowany na casualowe okazje. Na stopień sformalizowania płaszcza wpływa również rodzaj materiału, z którego okrycie wierzchnie jest wykonane oraz sposób wykończenia – kieszenie (z patką, lub bez), guziki (w kolorze tkaniny, lub w kontrastującym odcieniu), kołnierz (szeroki, lub smukły).
Jak nosić płaszcz jednorzędowy, a jak dwurzędowy?
Modele jednorzędowe można nosić nonszalancko odpięte – nawet gdy bazą stylizacji jest elegancki garnitur. Taki sposób noszenia płaszcza jednorzędowego jest jak najbardziej akceptowany – aby spotęgować efekt przełamania oficjalnego looku, można unieść kołnierz, co dodatkowo ochroni szyję przed wiatrem i chłodem. W przypadku płaszczów dwurzędowych jedynym słusznym sposobem noszenia okrycia jest zapięcie wszystkich guzików. Taki model niekorzystnie bowiem prezentuje się w wydaniu rozpiętym. Płaszcz dwurzędowy można nosić w zestawie z jeansami, chinosami czy wzorzystymi koszulami.
Który lepszy – zapinany na jeden rząd guzików czy na dwa?
Zarówno jeden, jak i drugi model ma swoje zalety:
- Płaszcz jednorzędowy jest bardziej uniwersalny – pasuje na każdą okazję i do wszystkich typów męskich sylwetek.
- Model dwurzędowy pozwala na większą swobodę w doborze pozostałych elementów stylizacji – można go nosić w towarzystwie materiałowych spodni garniturowych lub casualowych jeansów.
- Okrycie jednorzędowe optycznie wysmukla tors, a model dwurzędowy dodaje objętości i pewności siebie szczupłym mężczyznom, o wątłej budowie ciała.
Do stylizacji casualowych czy wizytowych?
Płaszcz dwurzędowy w kratę można nosić w zestawie z jeansami i koszulą z kołnierzykiem typu button-down. Dopełnieniem takiej stylizacji z powodzeniem może być obuwie typu brogsy oraz męska listonoszka na ramię. W wydaniu formalnym, którego filarem jest szykowny garnitur i klasyczna koszula z kołnierzykiem typu kent, lepiej sprawdzi się płaszcz jednorzędowy w grafitowym odcieniu. Look uzupełnią modne oksfordy i aktówka z ekologicznej skóry.
Zostaw odpowiedź