Frak i melonik

Moda męska

Dodatki

MĘSKIE DODATKI – SPINKI DO MANKIETÓW I DO KRAWATA

Zarówno spinki do mankietów, jak i te przeznaczone do krawatów uznawane są za elegancki, element biżuteryjny, który dopełnia męską stylizację. Niewielki drobiazg może całkowicie odmienić oblicze outfitu – w zestawie z szykownym garniturem i stylową koszulą, spinki prezentują się niebanalnie i ciekawie. Akcesoria do koszuli należy dobrać adekwatnie do kroju ubrania, a także jego koloru, wzoru i sposobu wykończenia. Najważniejszy w tym przypadku jest mankiet, do którego dopasowuje się spinki. Dodatki do krawata mają z kolei bardziej praktyczne zastosowanie – pozwalają utrzymać w ryzach męską ozdobę szyi.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6084-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-236-S.html

Spinki do mankietów

Baza – koszula

Spinki do mankietów dobiera się do koszuli, a konkretnie do jej fasonu i sposobu wykończenia. Męska koszula to podstawowy element garderoby, który dopełnia stylizacje różniące się charakterem i stopniem sformalizowania. Do spinek najlepiej pasuje koszula biznesowa, która została wykonana z najwyższej jakości materiałów np. naturalnej bawełny i ma oficjalny krój – kołnierzyk typu włoskiego lub pół-włoskiego, a także mankiety ze specjalnie wykonanymi dziurkami.

Zobacz tutaj:  https://www.pakolorente.com/product-pol-5374-Koszula-meska-EMAHO-PLM-1X-576-B.html

Choć męskie ozdoby biżuteryjne noszone są raczej w zestawach oficjalnych, coraz częściej wybierane są również na mniej formalne uroczystości – na uczelnie, spotkanie rodzinne czy imprezę. Spinki o nieszablonowej formie, wykonane z mniej tradycyjnych materiałów dopełniają look casualowy, w którym główną rolę gra koszula ze wzorem lub ta w ciemniejszym, wyrazistym kolorze.

Mankiet koszuli

O stopniu sformalizowania ubrania decyduje w dużej mierze rodzaj wykończenia koszuli – między innymi rękawa. W modzie męskiej najbardziej popularne są cztery rodzaje mankietów:

  • Mankiet tradycyjny.

Zapinany jest na ogół na jeden guzik. Występuje w casualowych koszulach, które świetnie pasują do nieformalnych zestawów.

  • Mankiet zapinany na dwa guziki.

Jest bardziej elegancki od mankietu tradycyjnego, ale w dalszym ciągu wpisuje się w nieformalny lub pół-formalny dress code. Charakterystyczne dla mankietu na dwa guziki są ścięte narożniki, które nadają mu bardziej eleganckiego stylu.

  • Mankiet francuski.

Stylowy, elegancki i szykowny – idealny kompan spinek, które wraz z mankietem francuskim, tworzą klasyczną, ponadczasową całość.

  • Mankiet na dwa guziki z dodatkowym wywinięciem.

Stosunkowo najbardziej ekstrawagancki i rzucający się w oczy. Mankiet z dodatkowym wywinięciem to alternatywa dla odważnych i pewnych siebie mężczyzn.

Spinki do eleganckich zestawów

Dodatek biżuteryjny dopełnia elegancki mankiet francuski, który jest typowy dla szykownych koszul, dedykowanych na specjalne okazje. Spinki do mankietów noszone są na ogół do zestawów bazujących na garniturze, smokingu, fraku lub żakiecie. Warto zwrócić uwagę na sam zamysł spinek – powinny być one widoczne, co oznacza, że mankiet koszuli musi wystawać spod rękawa marynarki. W dobrym guście są koszule z mankietami, które są dłuższe od rękawów marynarki o około 1,5-2 cm.

Dobór spinek do stylizacji

Ozdoby biżuteryjne podobnie jak inne dodatki dobiera się do pozostałych elementów stylizacji – koszuli, marynarki, butów, krawata, zegarka, paska czy poszetki. Spinki do mankietów dobrze jest dopasować do koloru koszuli, struktury materiału, a także stopnia jej sformalizowania:

  • Koszule w ciepłych odcieniach.

Modele w kolorze np. écru czy pomarańczowym lepiej prezentują się w towarzystwie spinek wykonanych ze złota.

  • Koszule w zimnych odcieniach.

Klasyczna paleta barw – biel, błękit czy kość słoniowa, korzystniej wyglądają w duecie ze srebrnymi spinkami.

Oprócz surowca, z którego wykonane są ozdoby biżuteryjne, ważna jest ich forma – im prostsze, oszczędne w postaci i wyważone spinki, tym wyższy stopień ich sformalizowania. Za najbardziej eleganckie uważa się spinki do mankietów o kwadratowym lub prostokątnym kształcie, wykonane z surowców szlachetnych, które genialnie komponują się z klamrą paska, tarczą zegarka czy wzorem na poszetce.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4384-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-068-S.html

Spersonalizowane spinki

Na mniej formalne okazje genialną alternatywą są spinki o niebanalnym kształcie, nawiązującym do indywidualnych pasji czy zainteresowań. Dobrym pomysłem jest również wybór spinek nawiązujących tematycznie do charakteru imprezy. Ozdoby biżuteryjne w tym stylu dopełnią look, bazujący na wzorzystej koszuli czy marynarce o kroju sportowym.

Zapięcie spinek

Wbrew pozorom spinki bardzo łatwo można zapiąć, oczywiście pod warunkiem, że dobierze się do nich odpowiednią koszulę z mankietami, które mają specjalnie wykonane dziurki. W pierwszym kroku mankiet należy wywinąć, tak aby materiał został podwójnie złożony (koszule z mankietami pojedynczymi mają mniej oficjalny styl). Dziurki powinny idealnie pokrywać się, co ułatwi przełożenie nóżki spinki przez otwory. Etapem wieńczącym zakładanie spinki jest odgięcie ruchomej sztabki dodatku, tak aby była ona ułożona prostopadle do głównej nóżki – dzięki temu spinka nie wypadnie i będzie doskonale pełniła swoją funkcję. Warto zwrócić uwagę, aby ozdobna część spinki np. ta wysadzana kamieniami była wyeksponowana.

Spinki do mankietów a zegarek

Tym, co budzi najwięcej emocji, jest umiejętny dobór spinek do innych dodatków, które z nimi bezpośrednio sąsiadują – mowa w tym przypadku o zegarku. Srebrne spinki nie będą dobrze komponowały się ze złotą bransoletką zegarka, podobnie jak te o fantazyjnym kształcie nie pasują do klasycznej, eleganckiej tarczy czasomierza. Styl dodatków musi ze sobą harmonizować – zarówno pod kątem rodzaju materiałów, jak i ich wykończenia.

Materiał, z którego wykonane są spinki

Spinki do mankietów mogą być wykonane ze złota, srebra, platyny lub z materiałów, imitujących te surowce. Bardzo modne stały się ostatnio spinki wykonane z drewna, plastiku lub metalu. Modele emaliowane, ozdobione dżetami lub kolorowymi kamieniami to prawdziwy hit. Spinki nie mogą nadmiernie wyróżniać się w stylizacji – to jeden z wielu elementów dopełniających look, który musi współgrać z całością.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6076-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-228-S.html

Spinki do krawatów

Elegancki i praktyczny dodatek

Spinki do krawatów, podobnie jak te do mankietów zaliczane są do męskich ozdób biżuteryjnych. Akcesoria, których zadaniem jest utrzymanie krawata we właściwej pozycji, budzą wiele, skrajnych emocji. Niektórzy uważają je za bardzo pomocny i funkcjonalny dodatek, podczas gdy innym kojarzy się on z dopełnieniem outfitu kelnerów, który zabezpiecza krawat przed zanurzeniem w talerzu zupy.

Spinka na mniej wizytowe okazje

Co do zasady spinek do krawata nie zakłada się na wizytowe okazje, o wysokim stopniu sformalizowania. Reguła ta oznacza, że spinek nie nosi się do zestawów trzyczęściowych, w których istotną rolę odgrywa kamizelka, a także do tych, bazujących na marynarce dwurzędowej, której nie można rozpinać nawet podczas siadania. Wynika to z faktu, że zarówno model dwurzędowy, jak i kamizelka doskonale spełniają funkcję spinki – utrzymują krawat blisko ciała, we właściwej pozycji.

Rodzaj zapięcia

Spinki dostępne są na ogół w dwóch modelach, różniących się sposobem zapięcia (mocowania do krawata):

  • wsuwany, który jest bardziej wizytowy;
  • zaciskowy, sprawiający wrażenie mniej eleganckiego.

Spinka i krawat – duet idealny

Kluczowym aspektem jest właściwe ułożenie spinki na krawacie – nie może być ona umiejscowiona ani zbyt wysoko, ani za nisko. Optymalne miejsce znajduje się pomiędzy trzecim a czwartym guzikiem koszuli. Spinka nie może być również za długa – idealnie dopasowany model powinien sięgać mniej więcej 3/4 szerokości krawata. Do klasycznych spinek wykonanych ze srebra lub ze złota pasują eleganckie krawaty wykonane z jedwabiu, w stonowanych, jednolitych odcieniach.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5235-Krawat-meski-PLM-KX-770-G.html

Metalowe spinki, pokryte kolorową emalią lub te, na których widnieją wygrawerowane napisy, lepiej pasują do mniej wizytowych krawatów – idealne będą model wzorzyste, o niejednolitej strukturze.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5963-Krawat-meski-PLM-KX-810-G.html