
PO CZYM POZNAĆ DOBRĄ JAKOŚCIOWO KOSZULĘ MĘSKĄ?
Klasyczna koszula z kołnierzykiem to baza wielu męskich stylizacji, dedykowanych na różne okazje, o odmiennym stopniu formalności. Poszczególne modele – casualowe, biznesowe czy wizytowe, różnią się jakością, na którą wpływ ma między innymi rodzaj materiału, z którego koszula została uszyta, czy sposobem wykonania i wykończenia ubrania. Jak poznać dobrą gatunkowo męską koszulę? Czym kierować się podczas wyboru konkretnego fasonu?
Koszula – must-have w męskiej garderobie
Trudno o bardziej ponadczasowy model – koszula z kołnierzykiem, sprawdza się na co dzień – wspaniale prezentuje się w duecie z jeansami czy chinosami. W wydaniu formalnym wystarczy założyć do niej elegancki garnitur i szykowne dodatki. Koszula z pewnością jest obowiązkowym elementem w szafie, bez którego trudno wyobrazić sobie dobrze ubranego mężczyznę. Szeroki wybór dostępnych modeli różniących się krojem, kolorem, wzorem czy rodzajem materiału, umożliwia komponowanie codziennie, innych, stylowych outfitów.
Koszula koszuli nie równa
Dobra jakość ubrania jest niezwykle ważnym czynnikiem, podczas budowania własnego wizerunku. Ma to szczególne znaczenie, w przypadku stylizacji wizytowych, biznesowych czy wieczorowych. Męskie koszule różnią się jakością, która ma wpływ na wygląd, komfort noszenia czy to, jak ubranie łączy się z innymi elementami garderoby.
Materiał
Najlepsze koszule uszyte są z naturalnych, wysokojakościowych materiałów, takich jak bawełna, len czy jedwab. Koszula z dobrze oddychającej tkaniny zapewnia maksymalny komfort noszenia. W ubraniu z naturalnych surowców skóra nie poci się, tak jak ma to miejsce w przypadku materiałów syntetycznych czy sztucznych. Zaletą bawełny, lnu czy jedwabiu są właściwości hipoalergiczne, dzięki którym ubranie mogą nosić nawet osoby ze szczególnie wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień czy uczuleń. Najpopularniejszym surowcem w modzie jest bawełna – to właśnie ubrania z tego materiału cieszą się największym uznaniem z uwagi na dobry stosunek ceny do jakości. Bawełniana koszula jest wyjątkowo odporna i wytrzymała – świetnie prezentuje się nawet po wielokrotnym użytkowaniu.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6620-Koszula-meska-LEANDRO-PLM-1X-606-B.html
Kolor
To, w jakim kolorze jest koszula, nie ma bezpośredniego wpływu na jakość ubrania, ale determinuje stopień formalności konkretnego modelu. Najbardziej wizytowe są koszule w jednolitym, stonowanym odcieniu, zaliczanym do klasycznej palety barw. Model w białym, błękitnym, kremowym lub bladoróżowym kolorze z powodzeniem można założyć do pracy, na ważne spotkanie czy rodzinną uroczystość. Im ciemniejsza koszula, tym stopień formalności ubrania jest niższy – fason w czarnym, granatowym, bordowym czy grafitowym odcieniu, lepiej wpisze się w klimat smart casualowych stylizacji.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5997-Koszula-meska-ASANA-PLM-1X-509-N.html
Wzór
Wzorzyste ubrania to genialny sposób na ożywienie stylizacji. Koszulę z subtelnym, nienarzucającym się printem, na neutralnym tle np. białym, bez przeszkód można założyć na wizytowe okazje. Im wzór ciemniejszy, wyraźniejszy, tym koszula ma niższy stopień formalności, a co za tym idzie, nie nadaje się na oficjalne wydarzenia. Rodzaj wzoru – jego natężenie, kolor i intensywność mają wpływ na to, czy koszula wpisuje się w konkretny dress code.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6416-Koszula-meska-PLH-1X-571-X.html
Kołnierzyk
Porządne koszule męskie mają lekko usztywniony kołnierzyk – najlepsze modele wykorzystują do tego celu fiszbiny wykonane np. z masy perłowej, tańsze fasony mają plastikowe usztywnienie. W przypadku koszul dedykowanych na specjalne okazje – biznesowe, wieczorowe czy wizytowe, kołnierzyk powinien mieć klasyczny krój, który ładnie prezentuje się w duecie z szykownym krawatem. Koszula z łamanym kołnierzykiem najlepiej wygląda w zestawie z tradycyjną muchą. Fasony codzienne mają kołnierzyk zapinany na guziki – button-down, w którym o usztywnieniu nie może być mowy – taki fason nosi się bowiem najczęściej bez krawata, w otoczeniu casualowych elementów garderoby – jeansów, sportowej marynarki czy swetra.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6615-Koszula-meska-FERDINO-PLM-1X-601-N.html
Rękawy i mankiety
Rodzaj rękawa i jego długość nie ma bezpośredniego przełożenia na jakość koszuli. Dobre gatunkowo modele dostępne są zarówno w wersji z krótkim rękawem, jak i długim. Większe znaczenie ma sposób zapięcia mankietów, w przypadku fasonów z długim rękawem. Wizytowe modele wymagają obecności spinek, które pełnią funkcję klasycznych guzików – spinają mankiet. Najpopularniejsze są koszule z mankietami na guziki, które sprawdzają się przypadku casualowych, biznesowych czy formalnych stylizacji.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5374-Koszula-meska-EMAHO-PLM-1X-576-B.html
Fason
Krój koszuli nie ma absolutnie żadnego wpływu na jakość. Wybierając fason ubrania, należy wziąć pod uwagę, przede wszystkim rodzaj posiadanej sylwetki i jej budowę. Szczupli mężczyźni genialnie prezentują się w dobrze dopasowanych modelach, które przylegają do torsu, akcentując jego mocne strony. Osoby o klasycznej budowie dobrze wyglądają zarówno w taliowanych, jak i nieco luźniejszych fasonach – SLIM FIT lub REGULAR FIT. Aspektem, nad którym warto się jednak pochylić, jest długość koszuli – modele przeznaczone do noszenia na formalne okazje są z reguły dłuższe – taki krój ubrania pozwala na swobodne wpuszczenie koszuli do spodni, co gwarantuje estetyczny i schludny wygląd. Modele casualowe są krótsze – można je nosić wypuszczone na zewnątrz spodni.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6943-Koszula-meska-MARCHENA-P20SF-1X-013-X.html
Dobra jakościowo koszula – cechy charakterystyczne
W morzu koszul – jednolitych, wzorzystych, casualowych, biznesowych, z krótkim lub z długim rękawem, łatwiej będzie odnaleźć dobry jakościowo model, jeśli podczas zakupów, zwróci się uwagę na następujące czynniki:
- Rodzaj materiału. Skład, miękkość, wytrzymałość.
- Sposób wykonania i wykończenia.
- Elementy, takie jak kołnierzyk i jego ewentualne usztywnienie, mankiety, guziki, a nawet kolorystycznie dopasowane do tkaniny – nicie.
Zostaw odpowiedź