Frak i melonik

Moda męska

Dodatki, Porady

JAK CZYŚCIĆ BUTY Z ZAMSZU?

Skórzane obuwie to podstawowy dodatek w modzie męskiej. Obowiązkowe dopełnienie stylizacji na różne okazje – codzienne, biznesowe czy wieczorowe. Oprócz butów ze skóry licowej, lakierowanej czy nubukowej, ogromną popularnością cieszą się modele z zamszu. Ten wyjątkowy materiał, wykorzystywany jest w galanterii skórzanej nie tylko do produkcji obuwia. Decydując się na zamsz, dobrze wiedzieć, jak pielęgnować akcesoria, aby dłużej cieszyć się ich nienagannym i schludnym wyglądem.

Zamsz

Tradycyjnie zamsz produkowany jest z wewnętrznej części płata skóry – tak zwanej mizdry. Często bywa mylony z nubukiem, który w przeciwieństwie do zamszu robiony jest z zewnętrznej części płata skóry (podobnie jak skóra licowa – z lica). Specjalna obróbka nadaje butom z zamszu charakterystyczny wygląd – delikatne włoski na powierzchni dodatku, są miłe i miękkie w dotyku. Przesuwając po nich palcem, można dostrzec subtelną zmianę odcienia obuwia.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5654-Obuwie-meskie-PPLM9-BX-058-A.html

Stopień formalności

Włókna butów zamszowych układają się w nietypowy sposób – odbijając światło, przez co ich powierzchnia nie wygląda jednolicie. Cecha ta sprawia, że obuwie z zamszu uważane jest za mniej formalne od klasycznych dodatków ze skóry licowej. To dobre uzupełnienie stylizacji codziennych i smart casualowych.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7189-Buty-meskie-sztyblety-P20WF-BX-001-S.html

Fasony

Z zamszu szyje się buty typu sneakers, brogsy, monki, loafersy czy mokasyny. Oczywiście materiał ten można również wykorzystać przy produkcji obuwia na sezon jesienno-zimowy. Zamszowe kozaki, trzewiki czy sztyblety wyglądają niezwykle stylowo i modnie.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8578-Buty-meskie-P22SF-BX-015-E-0.html

Pielęgnacja obuwia z zamszu

Dodatki z zamszu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której buty wyglądają schludnie i estetycznie, oraz służą przez dłuższy czas.

  • Przechowywanie.

Buty z zamszu mają tendencję do odkształcania się. Sposobem, który pozwala tego uniknąć, jest wykorzystywanie do przechowywania prawideł, które zapewniają usztywnienie skóry. Jeśli nie mamy prawideł, równie dobrym sposobem na zachowanie nienagannej formy obuwia jest włożenie do niego sporej ilości gazet. Buty należy przechowywać czyste, w specjalnych pudełkach lub wyznaczonym do tego celu miejscu.

  • Pielęgnacja.

Dodatki zamszowe należy regularnie i starannie pielęgnować. Poza myciem, szczotkowaniem i impregnacją, warto również skupić się na wewnętrznej stronie obuwia. Zamsz można delikatnie przecierać wilgotną gąbką, w celu usunięcia zewnętrznych zanieczyszczeń. Mniejsze zanieczyszczenia można usunąć za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Do impregnacji należy używać specjalistycznych preparatów, które są dostępne w sklepach obuwniczych. Wnętrze buta można spryskać sprayem, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Buty z aplikacją

Niektóre fasony wykonane są z różnych skóry czy materiałów. Pielęgnacja takiego obuwia jest zatem bardziej wymagająca. Pokrywając pastą nabłyszczającą skórę licową, należy uważać, aby nie nanieść preparatu na zamsz, który mógłby w ten sposób ulec uszkodzeniu. Każdy z surowców należy czyścić i impregnować w odrębny sposób.

Zamsz a warunki pogodowe

Buty z zamszu mogą absorbować wodę, dlatego podczas pielęgnacji należy używać środków, które eliminują tę niepożądaną właściwość. Podczas deszczowej czy śnieżnej aury, należy raczej postawić na dodatki ze skóry licowej. Zamsz – nawet ten zaimpregnowany, może bowiem namiękać, co kończy się utartą fasonu i funkcjonalności dodatku.

Rozmiar

Męskie obuwie podobnie jak i inne elementy garderoby powinno mieć idealnie dopasowany do stopy rozmiar. Zarówno za małe, jak i za duże będą nieodpowiednie. Dobrze jest pamiętać, że buty ze skóry, mogą ulegać rozciąganiu, co w efekcie wpłynie negatywnie na odczuwany komfort noszenia.

Zostaw odpowiedź