Frak i melonik

Moda męska

Dodatki, Porady

PORANNE, POPOŁUDNIOWE I WIECZOROWE KOLORY

Jednym z bardzo ważnych elementów oficjalnego, biznesowego czy wieczorowego dress code jest ten, dotyczący umiejętnego dopasowania koloru stosownie do okazji. Inne bowiem barwy sprawdzą się jako baza stylizacji dedykowanych do pracy czy na przyjęcie organizowane po godzinie 18. Jakie kolory można nosić rano? A jakich należy unikać przed południem? Które barwy zaakcentują wieczorowy look wizytowy?

Poranne kolory

Rankiem należy stawiać na jasne, optymistyczne barwy, które dodają energii i sił witalnych. Świetnie sprawdzi się biel, błękit i jasny róż. W pastelach cera wygląda na wypoczętą i zrelaksowaną. W męskiej garderobie nie może zbraknąć klasycznej, białej koszuli, która jest doskonałą bazą wielu stylizacji – casualowych, pół-formalnych czy biznesowych.  Do białej koszuli można dobrać dowolny kolor marynarki czy dodatków.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6398-Koszula-meska-PLH-1X-024-B.html

Wiosną czy latem dobrze jest ożywić look ciekawą koszulą w przykuwającym wzrok odcieniu – żółtym, różowym lub fioletowym. To zdecydowanie nieformalna propozycja, ale nie można jej odmówić nieprzeciętnego uroku.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4606-Koszula-meska-P2M-1X-303-Y.html

Jasne kolory mają wiele zalet:

  • skutecznie odbijają światło słoneczne, chroniąc organizm przed przegrzaniem;
  • odświeżają i odmładzają;
  • dodają lekkości;
  • ładnie komponują się z pozostałymi elementami stylizacji (zarówno wzorzystymi, jak i jednolitymi).

Dla mężczyzn ceniących najnowsze trendy i lubiących eksperymenty z modą dobrą alternatywą dla tradycyjnych modeli będą koszule lub spodnie w innych odcieniach – różowym, gołębim czy błękitnym.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5629-Spodnie-meskie-SILVIO-PLM-WX-204-E.html

Popołudniowe kolory

Do pracy czy na ważne spotkanie sprawdzą się kolory, które psychologowie określają terminem „budzących zaufanie, wzbudzających respekt i szacunek” – jedną z takich barw jest granat. Jest to ciemny odcień, który prezentuje lżej niż klasyczna czerń. Garnitur w granatowym kolorze to prawdziwy must-have w garderobie nowoczesnego mężczyzny. Do takiego modelu z powodzeniem można dobrać dowolny odcień koszuli i dodatków.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6335-Marynarka-garniturowa-JERARDO-PLM-3G-222-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6334-Spodnie-meskie-garniturowe-JERARDO-PLM-6G-222-G.html

Osobie noszącej kolor granatowy, przypisywane są bardzo pozytywne cechy charakteru:

  • opanowanie;
  • pewność siebie;
  • profesjonalizm;
  • odwagę;
  • uczciwość.

Warto zauważyć, że ubrania w kolorze granatowym noszą najczęściej osoby na wysokich stanowiskach czy tych, które wymagają kontaktów z klientami. Przed godziną 18 nie należy nosić ubrań w kolorze czarnym, które mogą przytoczyć popołudniową stylizację.

Wieczorowe kolory

Wybierając się na wieczorne przyjęcie, czy romantyczną randkę, dobrze jest postawić na sprawdzone kolory, które korzystnie prezentują się w sztucznym świetle. Wieczorowy look genialnie akcentuje czerń. Smoking lub garnitur w czarnym kolorze podkreśla wyjątkowość okazji i dobrze komponuje się z białą koszulą, muchą lub krawatem w intensywnym odcieniu i czarnymi oksfordami.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4114-Marynarka-smokingowa-TRICK-PLM-3S-003-C.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4115-Spodnie-meskie-garniturowe-TRICK-PLM-6S-003-C.html

Ponieważ czerń zostawia duże pole do popisu w przypadku dobru koloru dodatków czy akcesoriów, można nimi genialnie przełamać zachowawczy styl outfitu. Do czarnego garnituru lub smokingu pasuje:

  • wzorzysta mucha;
  • krawat w mocnym kolorze np. bordowym lub zielonym;
  • poszetka z kolorowym printem.

Kolorowe ABC

Niekiedy, nieumiejętne dobranie koloru ubrań i dodatków stosownie do okazji, pory dnia czy wydarzenia, może być bezpośrednią przyczyną modowego faux-pas:

  • Jasne kolory lepiej wpisują się w wiosenno-letni styl outfitu. Na chłodniejsze miesiące bardziej odpowiednie będą ciemniejsze barwy.
  • Przed godziną 18 powinno unikać się zakładania garnituru czy smokingu w czarnym kolorze.
  • Do pracy należy wybierać klasyczne elementy garderoby – koszule, marynarki, spodnie w stonowanym odcieniu np. błękitnym, granatowym lub szarym.
  • Na radosne uroczystości np. przyjęcie weselne, chrzciny czy komunie, zaleca się unikać tradycyjnej czerni, która utożsamiana jest z powagą i wieczorową elegancją.
  • Na wieczór dobrze jest zrezygnować z brązowego obuwia na rzecz modeli w czarnym odcieniu.
  • Na oficjalne wydarzenia warto zastąpić kolory budzące skraje emocje (czerwień, róż) bardziej stonowanymi barwami.
  • Zmęczona, pozbawiona blasku cera będzie dobrze wglądała w otoczeniu jasnych, pastelowych kolorów.

Zasady łączenia kolorów

We współczesnej modzie nie istnieją jasno sprecyzowane zasady dotyczące łączenia poszczególnych barw. Jasne kolory można mieszać z ciemnymi, a te o dużym nasyceniu z subtelnymi odcieniami pastelowymi. Szczególnie korzystnie wypadają duety:

  • czerni i bieli;
  • granatu i grafitu;
  • zieleni i bordo;
  • beżu i brązu.

Kolory i wzory

Jednolite kolory to dobre tło dla wzorzystych elementów garderoby. W aktualne trendy wpisują się motywy florystyczne i zwierzęce. Koszula z printem w kwiaty to dobra alternatywa na co dzień. Do gładkich spodni pasują wzorzyste skarpety, a do jednolitej marynarki, kolorowa poszetka w deseń geometryczny.

Czy kolory wieczorowe można nosić rano?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie nie jest oczywista – można, ale nie zawsze taka stylizacja prezentuje się korzystnie. Czarny garnitur założony do pracy przytłacza look, a jasne spodnie włożone na wieczorne wyjście nie wpisują się w wymagania formalnego dress code.

Stopień sformalizowania

Kolory determinują stopień sformalizowania outfitu. W przypadku koszul i garniturów zasada jest jednak inna:

  • Im jaśniejsza koszula, tym wyższy stopień jej sformalizowania.
  • Im jaśniejszy garnitur, tym niższy stopień jego sformalizowania.

Oczywiście nie bez znaczenia jest również rodzaj kołnierzyka, sposób wykonania i wykończenia ubrania.

Zostaw odpowiedź