Frak i melonik

Moda męska

Garnitury, Porady

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O SMOKINGU?

Choć smoking uważany jest przez wielu za najbardziej wizytowy męski strój, to wbrew pozorom nie jest to prawda. Smokingi podobnie jak klasyczne garnitury, różnią się stopniem formalności – są smokingi formalne i pół-formalne. Najbardziej oficjalnym strojem jest frak, którego nie można założyć na zbyt wiele okazji. Porządkując hierarchię formalności – smoking umiejscowiony jest stopień niżej od fraka. Otrzymując zaproszenie na przyjęcie lub bal, z dopiskiem „black tie” nie można zapomnieć o szykownym smokingu, do które pasuje czarna muszka i inne równie eleganckie dodatki.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8278-Marynarka-smokingowa-P000B-3S-001-C-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8277-Spodnie-smokingowe-P000B-6S-001-C-S.html

Krótka historia smokingu

Słowo „smoking” można przetłumaczyć swobodnie, jako strój, który zakłada się podczas palenia papierosów czy cygar. Prawdą jest, że ówcześnie stylowi dżentelmeni zakładali na popołudniowe sesje cygarowe marynarki smokingowe – tak zwane „smoking jacket”. Były to marynarki wykonane z aksamitu, w ciemnym kolorze – zazwyczaj innym niż klasyczna czerń. Kiedy rozpoczynało się przyjęcie, które przerywały owe sesje cygarowe (lub rozpoczynały je), panowie zmieniali marynarki na tradycyjne marynarki od smokingu. Sens tej czynności był taki, że na ubraniu nie przenosiły się niepożądane zapachy tytoniu. Z etymologii amerykańskiego słownictwa „tuxedo” oznaczało klub Tuxedo Park, znajdujący się w Nowym Jorku, w którym panowie jako jedni z pierwszych nosili marynarki smokingowe. Co ciekawe –słowem tuxedo początkowo określano samą marynarkę – dopiero w późniejszym czasie, cały strój.

Rozkwit popularności

W latach 60 XX wieku w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania stroju innego niż frak – który byłby nieformalny i znacznie wygodniejszy od długiej marynarki, która niezbyt dobrze sprawdzała się w modzie użytkowej. Książę Walii zamówił u słynnego wówczas krawca – Henrego Poole’a pierwszą marynarkę, bez charakterystycznego „ogona”. Wspomniana marynarka smokingowa była wykonana z jedwabiu, miała niebieski kolor i spodnie do pary w tym samym odcieniu. Swoją marynarkę, Książę Walii nosił chętnie w wiejskiej posiadłości Sandringham. Jak już wspomniano, na terenie Stanów Zjednoczonych pierwsze marynarki smokingowe nosili panowie w klubie Tuxedo Park, już w 1886 roku. Był to ekskluzywny klub dla najzamożniejszych Nowojorczyków. Przez dekady styl zestawów smokingowych znacznie ewoluował – zmieniała się między innymi kolorystyka, fason klap (szalowe, zamknięte) i sposób zapięcia (dwurzędowe, jednorzędowe).

Smoking dzisiaj

Współczesny smoking prezentuje się zupełnie inaczej niż pierwowzór, który zamówił Książę Walii. Według oficjalnej etykiety ubioru smoking mogą nosić mężczyźni, którzy ukończyli 15 rok życia, wyłącznie po godzinie 18. Klasyczny smoking wyróżnia się kilkoma elementami, które odróżniają ten fason od garnituru czy fraka:

  • Marynarka zapinana jest na jeden guzik (lub sześć guzików w wersji dwurzędowej, która jest jednak mniej wizytowa).
  • Zazwyczaj klapy marynarki wykładane są błyszczącym materiałem np. jedwabiem.
  • Klapy mogą być szalowe lub zamknięte tak zwane frakowe.
  • Kieszenie marynarki nie mają patek.
  • Często marynarka nie ma brustaszy – szczególnie w wersji z szalowymi klapami.
  • Marynarka i spodnie mają ten sam kolor.
  • Do smokingu dopasowuje się szykowne dodatki – pas smokingowy, szelki, buty z lakierowanej skóry, muchę.
  • Spodnie smokingowe mają wszyty z boku lampas (z tego samego materiału, który pokrywa klapy marynarki).

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3864-Marynarka-smokingowa-GWIDO-PLM-3S-008-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4115-Spodnie-smokingowe-TRICK-P000B-6S-003-C.html

Hybryda – garnitury smokingowe

Wielu producentów szyje tak zwane garnitury smokingowe, które łączą elementy smokingu i garnituru. Taki strój jest mniej formalny od tradycyjnego smokingu, ale bardziej wizytowy od uniwersalnego garnituru. Sceptycy wspomnianej „hybrydy” twierdzą, że ów twór nie jest ani szykowny, ani elegancki. Entuzjaści zaś podkreślają ekonomiczny aspekt takiego rozwiązania.

Dodatki do smokingu

Ważnym elementem stylizacji bazującej na zestawie smokingowym, są dodatki i akcesoria. Udany look wizytowy nie będzie kompletny między innymi bez następujących części:

  • Poszetka.

Jeśli marynarka smokingowa została wyposażona w brustaszę, obowiązkowo nie można zapomnieć o poszetce – do smokingu pasuje biała bawełniana lub lniana chusteczka, złożona w sposób prezydencki (równo, z wystającym na około 1 cm kawałkiem).

  • Pas smokingowy (hiszpański).

Do spodni smokingowych nie nosi się paska, a pas smokingowy ma za zadanie ukrycie fałdującej się  u dołu koszuli.

  • Szelki.

Białe lub czarne, najlepiej takie wykonane z mory (wyglądem tkanina ta przypomina strukturę drewna).

  • Buty.

Lakierki, klasyczne czarne obuwie z zamkniętą przyszwą. Akceptowane są również oksfordy lub eskarpiny (wsuwane pantofle wieczorowe).

  • Mucha.

Czarna, uszyta z jedwabiu pasującego do materiału, którym zostały obszyte klapy marynarki.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3314-Pas-smokinowy-PLM-LX-008-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4919-Poszetka-P000B-HX-216-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3372-Obuwie-meskie-PLM-BX-023-C.html

Zostaw odpowiedź