Frak i melonik

Moda męska

Porady

ZASADY SKOMPLIKOWANEJ GRY W GUZIKI

Zapięte czy odpięte – jakie zasady obowiązują w świecie męskich stylizacji, w których ważnym elementem są guziki? W zależności od tego, czy chodzi o guziki w marynarce, koszuli czy płaszczu – można je pozostawić nonszalancko odpięte lub staranne zapięte. Aby nie pogubić się w zawiłych wytycznych smart casualowego i wizytowego dress code, warto zapoznać się z poniższą ściągą, dzięki której codzienny, biznesowy czy wieczorowy look będzie zawsze prezentował się perfekcyjnie.

W marynarce dwurzędowej

W modelu dwurzędowym wszystkie guziki bez względu na okoliczności powinny być starannie zapięte. W przeciwnym razie stylizacja wygląda niechlujnie i nieelegancko. Fason zapinany na dwa rzędy guzików wygląda stylowo i ciekawie – to dobra propozycja dla mężczyzn ceniących klasyczny styl. Marynarka dwurzędowa zawsze powinna pozostawać zapięta – podczas chodzenia, siadania czy wygłaszania przemówienia. W kroju tym dobrze prezentują się szczupli mężczyźni – model na dwa rzędy guzików ma niższy stopień formalności od fasonu jednorzędowego.

W marynarce jednorzędowej

Uniwersalna baza stylizacji dla wszystkich mężczyzn – bez względu na rodzaj posiadanej sylwetki. W modelu jednorzędowym, w przeciwieństwie do fasonu dwurzędowego, jeden guzik – ten znajdujący się na samym dole, powinien pozostać odpięty. Większość męskich marynarek zapinana jest na dwa guziki, choć zdarzają się również modele na trzy guziki – to opcja zazwyczaj dla wysokich osób. Podczas chodzenia – wyłącznie dolny guzik musi zostać odpięty, natomiast w trakcie siadania – wszystkie guziki należy odpiąć, aby zapewnić sobie wygodę noszenia.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7176-Marynarka-garniturowa-SEVILLA-P20WP-3G-008-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5239-Marynarka-garniturowa-MANGALAM-PLM-3G-199-G.html

W kamizelce garniturowej

W styl klasycznej elegancji wpisują się garnitury trzyczęściowe, składające się z marynarki, spodni i kamizelki. Szykowna kamizelka, która jest jednym z elementów zestawu, powinna być zawsze obowiązkowo zapięta. Bez względu na to ile ubranie ma guzików – najczęściej jest ich pięć – wszystkie one muszą być starannie zapięte, tak aby materiał dobrze układał się pod marynarką.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6882-Kamizelka-meska-FERROL-P20SF-8X-010-S.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6023-Kamizelka-meska-NINO-PLM-8X-017-S.html

W koszuli

Ogólna zasada formalnego czy wieczorowego dress code wskazuje na potrzebę zapięcia wszystkich guzików w koszuli – niezależnie od tego, czy jest to model z kołnierzykiem łamanym, klasycznym czy włoskim. W tej sytuacji nie ma znaczenia również sam krój ubrania – na wszystkie guziki należy zapiąć zarówno fason SLIM FIT, jak i REGULAR FIT. Na pewne odstępstwa w tej kwestii można sobie pozwolić wyłącznie w nieformalnych sytuacjach. Odpięcie górnego guzika kołnierzyka w koszuli jest równoznaczne z brakiem krawata czy muchy.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5842-Koszula-meska-BODHI-PLM-1X-508-R.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7087-Koszula-meska-ZAPOPAN-P20WF-1X-050-X.html

W kołnierzyku button-down

Kołnierzyk na guziki – button-down, ma mniej formalny charakter od modelu klasycznego z kołnierzykiem typu kent. Taką koszulę z powodzeniem można nosić z nonszalancko odpiętym, górnym guzikiem oraz podwiniętymi rękawami. Wyjątek stanowią same wyłogi kołnierza, które są przypięte do materiału koszuli dwoma guzikami – one z kolei muszą być obowiązkowo zapięte, dzięki czemu całość wygląda dobrze i schludnie.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5898-Koszula-meska-PLM-1X-537-N.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5770-Koszula-meska-PLM-1X-522-N.html

W płaszczu

Klasyczne okrycie wierzchnie – płaszcz, to idealne dopełnienie męskiej stylizacji na chłodniejsze dni. Rodzaj fasonu, kolor czy ewentualny wzór na tkaninie, warto dobrać do pozostałych elementów zestawu. Płaszcz – jednorzędowy czy dwurzędowy można nosić odpięty lub zapięty – wszystko zależy od indywidualnych preferencji i upodobań.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6689-Plaszcz-meski-LUARCA-P20SF-7X-001-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7155-Plaszcz-meski-REYNOSA-P20WF-7X-014-S.html

Rodzaje guzików

Guziki stanowią jeden z ważniejszych elementów ubrania. Mogą być one małe lub duże, okrągłe lub kwadratowe, a niekiedy mają również fantazyjne kształty. Większość ubrań – koszul, marynarek czy kamizelek, ma guziki wykonane z plastiku, lecz zdarzają się również guziki z masy perłowej, emaliowane czy wysadzane błyszczącymi dżetami.

Pięć zasad poprawnego zapinania guzików w męskich ubraniach

Aby nie popełnić faux-pas, podczas komponowania męskiej stylizacji, należy kierować się następującymi zasadami:

  1. W modelach jednorzędowych męskich marynarek dolny guzik zawsze pozostaje odpięty.
  2. W marynarkach dwurzędowych wszystkie guziki powinny zostać zapięte.
  3. Koszule, których kołnierzyk dopełnia krawat czy mucha, należy zapiąć na wszystkie guziki.
  4. Mankiety w rękawach koszuli, zaleca się dokładnie zapiąć – wyjątek z oczywistych względów stanowią koszule z mankietami na spinki.
  5. Zapięcie wszystkich guzików w ubraniu – marynarce, kamizelce, swetrze czy płaszczu, zapewnia lepsze dopasowanie materiału do sylwetki.

Zostaw odpowiedź