Frak i melonik

Moda męska

Dodatki, Porady

OKSFORDY. BUTY DLA MĘŻCZYZN Z KLASĄ.

Buty to z pewnością najważniejszy dodatek w męskiej garderobie. Mogą zarówno zaakcentować charakter outfitu, dopełniając go kompletnie lub całkowicie przełamać styl i podkreślić jego nową jakość. W świecie męskiego obuwia prym wiodą oksfordy, nazywane również wiedenkami. To buty z długą historią, charakteryzujące się wysokim stopniem formalności. Oksfordy to idealny dodatek do garnituru czy smokingu. Model w czarnym kolorze będzie odpowiedni na wieczór, a wiedenki w brązowym odcieniu można nosić przed godziną 18.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5718-Obuwie-meskie-PLM-BX-073-C.html

Krótki rys historyczny

W XVII wieku to francuski dwór królewski wyznaczał modowe trendy. Ówczesny król – Ludwik XIV nosił buty z wyższą cholewką i obcasem, dzięki któremu wydawał się wyższy niż w rzeczywistości. Na przestrzeni lat, męskie buty zmieniły swoją formę – zrezygnowano z zapięcia na guziki czy wyższej cholewki. Współczesne oksfordy zawdzięczają swoją obecną formę butom typu oxonian, które powstały w XIX wieku i były noszone przez oksfordzkich studentów.

Cechy charakterystyczne

Na stopień formalności obuwia ma duży wpływ sposób wiązania dodatku. Buty typu derby, w których system wiązania jest otwarty, są mniej wizytowe od oksfordów, w których system wiązania jest zamknięty. W derbach bez trudu można poluzować sznurowadła i swobodnie wsunąć do nich stopę. W oksfordach z kolei obłożyna (górna część buta) jest zamknięta, bardziej przylega do stopy, a co za tym idzie, ma bardziej formalny charakter. Współcześnie wiedenki dostępne są w wielu fasonach – modele ze zdobieniami, w postaci dziurek (brogowane) są mniej oficjalne, podobnie jak buty w kolorze innym niż klasyczna czerń.

Rodzaje oksfordów

„Oksfordy, oksfordom nierówne” – w powiedzeniu tym kryje się cała prawda na temat ponadczasowego męskiego obuwia. Mnogość rodzajów klasycznych wiedenek może przyprawić o zawrót głowy. Buty różnią się krojem, kolorem, rodzajem podeszwy:

  • Cap toe.

To najbardziej popularne i uniwersalne męskie buty. Wyróżniają się naszytym „noskiem”. Model w brązowym odcieniu – karmelowym czy koniakowym, pasuje do granatowego lub szarego garnituru. Czarne oksfordy typu cap toe to idealny kompan garnituru w tym samym klasycznym kolorze.

  • Oksfordy z brogowaniem.

To nic innego jak klasyczne oksfordy z dziurkami, zdobiącymi przednią, a niekiedy również boczną część buta. W odróżnieniu od brogsów (casualowego obuwia, z dziurkami, układającymi się niekiedy w kształt fantazyjnej rozety), oksfordy mają zamkniętą obłożynę.

  • Lotniki.

Tak zwane „wholecut shoes”, czyli buty wykonane z jednego kawałka skóry. Pod kątem formalności stawiane są obok tradycyjnych oksfordów z licowej skóry. Niektórzy zaliczają lotniki do oksfordów, właśnie z uwagi na specyficzny krój i bardzo wizytowy charakter dodatku.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5241-Obuwie-meskie-PLM-BX-071-A.html

Wizytowy dodatek

W zależności od formalności dodatku – sposobu wykonania, koloru czy ewentualnych elementów zdobiących but, oksfordy można nosić na co dzień, do pracy, a także na wizytowe okazje. Wiedenki w brązowym kolorze, doskonale pasują do jeansów, chinosów czy klasycznych spodni materiałowych. Brązowe buty można założyć na co dzień lub do pracy. Świetnie pasują do granatowych, beżowych czy szarych spodni.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5776-Obuwie-meskie-PLM-BX-073-Y.html

Oksfordy w klasycznym czarnym kolorze sprawdzą się na oficjalne okazje – przyjęcie weselne, bankiet czy inną uroczystość, podczas której obowiązuje formalny dress code. Czarne wiedenki pasują do garnituru czy smokingu. To bardzo klasyczna propozycja, podkreślająca wyjątkowy charakter stylizacji.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5003-Obuwie-meskie-PLM-BX-059-C.html

Szykowny smoking doskonale prezentuje się w duecie z lakierowanymi oksfordami, które znajdują się na szczycie obuwniczej hierarchii formalności.

Skóra

Męskie buty mogą być wykonane z różnych odmian skór. Warto jednak zwrócić uwagę, że oksfordy ze skóry zamszowej mają zdecydowanie niższy stopień formalności i świetnie nadają się na co dzień. Na wieczór lepsze będą buty ze skóry licowej – matowej lub lakierowanej.

Jak nie pomylić oksfordów z innymi rodzajami butów?

Choć niektóre modele oksfordów przypominają wizualnie brogsy – z uwagi na dziurkowane zdobienia, czy derby (ze względu na formalny charakter dodatku), to bez trudu można je odróżnić od pozostałych fasonów. Oksfordy mają zawsze zamkniętą obłożynę, czyli tę część buta, na której znajdują się sznurowadła.

Zalety oksfordów

O popularności tego rodzaju obuwia świadczy szeroki wybór dostępnych modeli oksfordów. Wiedenki są uniwersalne, modne i z łatwością poddają się stylizacjom. Można je nosić do jeansów, chinosów, garnituru czy smokingu. Na stopie prezentują się schludnie i zgrabnie.

Kolor dodatków

Skórzane elementy męskiej stylizacji muszą być do siebie dopasowane:

  • Brązowe buty.

Dopełnieniem oksfordów w koniakowym, karmelowym czy ciemnobrązowym odcieniu powinien być pasek w tej samej tonacji kolorystycznej. Brązowe buty pasują do jasnych spodni – beżowych czy szarych, a także do modelu w ciemnym odcieniu – granatowym lub grafitowym.

  • Czarne buty.

Do obuwia w tym kolorze pasuje pasek w korespondującym odcieniu. Warto również zwrócić uwagę na kolor skarpet, który wraz ze spodniami i butami, powinien tworzyć monochromatyczny zestaw.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Buty dopełniające look – niezależnie od stopnia jego formalności, powinny być zawsze starannie zawiązane, czyste i wypastowane. Widoczne ślady użytkowania (przetarcia, pęknięcia) wyglądają nieestetycznie i niechlujnie. Oksfordy dobrze jest na co dzień przechowywać w prawidłach, które dbają o to, aby but nie stracił fasonu.

Zostaw odpowiedź