Frak i melonik

Moda męska

WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEMAT KOZERKI
Garnitury

WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEMAT KOZERKI

Termin „kozerka” wielu panom nic nie mówi. Co to jest kozerka? Jakie są jej elementy charakterystyczne i jak wpływa na ogólną prezencję sylwetki? Znajomość podstawowych elementów mody męskiej ułatwi świadome budowanie własnego wizerunku. Poszerz swoją wiedzę i wybierz marynarkę idealną dla siebie.

Kozerka – definicja

Określenie „kozerka” odnosi się do miejsca, które powstaje tam, gdzie kołnierz marynarki łączy się z klapą. Jedną z najpopularniejszych kozerek jest wcięcie o kącie około 75-90 stopni, które tworzą tak zwane „klapy otwarte”. Kozerki rozmieszczone są symetrycznie w obu klapach marynarki, na podobnej wysokości co węzły krawata. Umiejscowienie i sam kształt kozerki zdeterminowany jest rodzajem marynarki oraz formą klap. Na wygląd kozerki ma wpływ również aktualnie panująca moda i trendy.

Elementy marynarki

Do podstawowych elementów męskiej marynarki można zaliczyć:

  • Poły.

Jest to przednia część marynarki, ta gdzie zapinamy guziki z przodu.

  • Klapy.

Znajdują się ponad połami. Zaczynają się nad najwyższym guzikiem, a kończą się kozerką.

  • Kołnierz.

Umiejscowiony jest na wysokości szyi oraz karku. Może być usztywniany.

Oprócz wyżej wymienionych elementów w marynarce wyróżniać można brustaszę – małą kieszonkę na wysokości klatki piersiowej oraz butonierkę – niewielkie rozcięcie w klapie marynarki.

Klapy

Kształt kozerki determinuje rodzaj klap w marynarce. Do najpopularniejszych fasonów zaliczyć można:

  • Klapy szalowe.

Nie mają wcięć i ozdób, a co się z tym wiąże, nie posiadają kozerki. Klapy szalowe pokryte są najczęściej gładki, lekko błyszczącym materiałem np. jedwabiem.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9073-Marynarka-smokingowa-w-kolorze-bordowym.html

  • Klapy proste.

Inna nazwa to klapy otwarte. Najczęściej pojawiają się w marynarkach jednorzędowych – casualowych i wizytowych. Na ogół są wąskie a ich nazwa nawiązuje do tego, że odsłaniają sporo miejsca na klatce piersiowej. Kozerka w tym fasonie tworzy kąt zbliżony do kąta prostego.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8409-Szara-marynarka-garniturowa-P22SF-3G-009-S-S.html

  • Klapy ostre.

Inna nazwa to klapy zamknięte. Są szersze od klap otwartych. Zasłaniają o wiele więcej miejsca na klatce piersiowej. Można je spotkać najczęściej w marynarkach dwurzędowych. Są bardziej formalne od klap prostych. W tej sytuacji kozerka ma kształt kąta ostrego.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9073-Marynarka-smokingowa-w-kolorze-bordowym.html

Wysokość kozerki

Na wygląd kozerki – jej kształt, umiejscowienie (wysokość) wpływa również aktualnie panująca moda. Dawniej umieszczano ją niżej niż obecnie. Współcześnie kozerka znajduje się na wysokości wiązania krawat lub muchy. Wysokość kozerki dobrze jest również dobrać do wzrostu:

  • Wysocy mężczyźni.

Dobrym wyborem jest nisko umiejscowiona kozerka, która automatycznie wydłuża kołnierz.

  • Niscy mężczyźni.

Strzałem w dziesiątkę będzie wysoko ułożona kozerka, która optycznie wydłuży klapy marynarki, wizualnie „wyciągając” również sylwetkę.

Jaka marynarka?

Fason marynarki powinien być dopasowany do sylwetki oraz do wzrostu. Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne są marynarki jednorzędowe z otwartymi klapami. Taki model sprawdzi się na wiele okazji, o odmiennym stopniu formalności. Kolor i ewentualny wzór marynarki warto dopasować do wydarzenia, na które komponowany jest look.

Zostaw odpowiedź