Frak i melonik

Moda męska

Porady

MATERIAŁY NA SEZON LETNI

Wybierając materiał na lato, warto wziąć pod uwagę dwa aspekty – przewiewność tkaniny oraz higroskopijność. W przypadku pierwszej cechy chodzi o to, aby ubranie zapewniało w miarę najlepszą cyrkulację powietrza pomiędzy skórą, a pierwszą warstwą tkaniny. Higroskopijność zaś to nic innego jak zdolność materiału do wchłaniania wilgoci – w praktyce chodzi o to, aby ewentualny pot, który pojawia się na skórze, był wchłaniany przez ubranie, a nie pozostawał na ciele. Najefektywniejszą przewiewność i higroskopijność gwarantują tkaniny wykonane z naturalnych włókien.

Len

Przewiewny, lekki, naturalny i ekologiczny. Doskonale odprowadza wilgoć na zewnątrz. To jedna z najlepszych tkanin na upały. Len fantastycznie nadaje się na koszule, marynarki, spodnie, szorty czy dodatki np. kaszkiety. Cechą typową lnu jest luźny splot włókien, który dba o odpowiednią cyrkulację powietrza. Przeciwnicy lnu wskazują na gniotliwość, jako tą cechę, która obniża walory estetyczne ubrania. Nie jest to jednak tak do końca oczywiste ponieważ len najczęściej idzie w parze z innymi włóknami np. bawełną, które eliminują problem nadmiernej gniotliwości.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7597-Koszula-meska-P21SF-1X-121-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6921-Szorty-meskie-P20SF-WS-003-N.html

Wełna merino

Surowiec ten ma doskonałe właściwości termoregulacyjne, dzięki temu dobrze nadaje się również na lato. Wełna merynosowa pochłania wodę, która odpowiada 35% swojej wagi. Wełna o luźniejszym splocie zadba również o efektywną cyrkulację powietrza. W hierarchii przewiewności najwyższą pozycję zajmują wełny typu fresco, tropik czy hopsack. Z wymienionych surowców szyje się np. marynarki, garnitury i spodnie. Wybierając ubranie z weny merino, spójrz na splot – luźny daje efekt siateczki.

Bawełna seersucker

Rodzaj bawełny charakteryzujący się pofalowaną fakturą, która sprawia, że tkanina nie przylega całkowicie do ciała, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać. Z bawełny seersucker wykonywane są najczęściej marynarki, koszule, spodnie czy spodenki. Bardzo popularna jest tkanina w prążek na białym tle – niestety niewielu producentów szyje ubrania z tego rodzaju materiału.

Pika bawełniana

Jest to rodzaj dzianiny, która w przybliżeniu wygląda jak przestrzenna struktura z włókien. Pika jest przewiewna, miękka w dotyku i przyjemna dla ciała. Producenci wykorzystują pikę do produkcji np. koszulek polo – w tym również słynna marka Lacoste.

Bawełna madras

Cienka i lekka tkanina bawełniana. Nazwa „madras” została zaczerpnięta od indyjskiego miasta Madras, w którym od kilkuset lat produkowano luźną bawełnę z cienkiej przędzy. Z bawełny madras szyje się na ogół koszule z kołnierzykiem. Jest to tkanina niezbyt często spotykana na rynku polskim – częściej na amerykańskim.

Dzianiny lniane

W ostatnich latach cieszą się rosnącą popularnością. Lniane dzianiny są wygodne w noszeniu, przewiewne i doskonale sprawdzają się na wysokie temperatury. Wykonywane są z nich najczęściej koszulki, polówki i cienkie swetry. Można je bez trudu odnaleźć nawet w sklepach sieciowych.

Klasyczna bawełna

Najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany w modzie użytkowej surowiec. Bawełna jest miękka, przewiewna, hipoalergiczna, uniwersalna, a do tego wytrzymała i odporna. Zaletą bawełny jest komfort noszenia oraz szeroki wybór dostępnych fasonów, które są z niej wykonane. Z bawełny szyje się praktycznie wszystko – koszule, T-shirty, spodnie, marynarki, swetry, dodatki.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7923-T-shirt-P21WF-TX-035-B.html

Zostaw odpowiedź